Web uygulamalarını Microsoft Azure ile dağıtın | iX

Adanali

Member
iX-tedavi

• Dağıtım işlem hatları, Hizmet Olarak Platform Web Uygulama Hizmeti kullanılarak Azure bulutu için yapılandırılır.

• Web uygulaması bulutta, konteyner hizmetinde veya yerel olarak yayınlanabilir. Ayrıca Windows Internet Information Server’a paket olarak da kurulabilir.

• Visual Studio entegrasyonu, web uygulamalarının doğrudan IDE’den oluşturulmasına ve dağıtılmasına olanak tanır.

İster sürekli entegrasyon ister sürekli dağıtım: Microsoft Azure, kendi geliştirdiğiniz yazılımı çeşitli şekillerde kullanılabilir hale getirmenize olanak tanır (“Çevik geliştirmeden DevOps’a” kutusuna bakın). Farklı hedef platformları, programlama dillerini ve uygulama türlerini dikkate alır. Konu, Azure portalında “Azure Pipelines” altında mevcuttur (dağıtım seçenekleri için bkz. ix.de/z51p). Bir web uygulaması için dağıtım hattı, Şekil 1’de gösterilen modele göre oluşturulabilir.

Diğer Azure hizmetleriyle etkileşim halinde, bir web uygulaması için örnek bir dağıtım hattı elde edilir (Şekil 1).

Çevik geliştirmeden DevOps’a

Bir uygulamanın teslim aşaması olan yazılım dağıtımı, modern yazılım yaşam döngüsünün bir parçasıdır. Geliştirme ve operasyon arasındaki sıkı entegrasyon olan DevOps ilkesine dayanan Sürekli Dağıtım, yazılımın otomatik teslimini ifade eder. Amaç, kaynak kodu değişikliklerini mümkün olan en kısa sürede kullanılabilir hale getirmektir. Yazılım geliştirme döngüsünün bireysel aşamaları Şekil 2’de gösterilmektedir.

Çevik geliştirmeden DevOps’a: Sürekli teslimat stratejisinin özü, aşamaların yakın bağlantısıdır (Şekil 2).

Günümüzde yaygın olan yazılım geliştirmeye yönelik çevik yaklaşım, yazılım mühendisliğinin yönlerini (gereksinim analizi) yazılımın yinelemeli oluşturulması (uygulanması) ile birleştirir. Alt sürecin sonunda uygulamanın tam olarak uygulanan özellikleri bulunur. Birleşik yapım ve test aşaması, nihai hataları ortadan kaldırır ve mevcut sisteme entegrasyona hazırlanır.