Ulusal sportmen Furkan Akar: 2026’da madalya için koşacağım

semaver

New member
Çin’in başşehri Pekin’de düzenlenen 2022 Kış Olimpiyatları’nda tarihte birinci defa Türkiye’den erkekler 1000 metre kısa kulvar hız pateninde yarışan ve final B serisini ikinci bitirerek olimpiyatlarda 6. olan Furkan Akar yurda döndü. Erzurum Valisi Okay Memiş, Ulusal Atlet Akar’ı makamında kabul etti.

Furkan Akar’ın hem Türkiye’yi birebir vakitte Erzurum’u gururlandırdığını tabir eden Vali Okay Memiş, “Bildiğiniz üzere Çin’in Başşehri Pekin’de Kış Olimpiyatları organize edildi. Türkiye ve Erzurum’un gururu Furkan Akar kardeşimiz, hız pateninde çaba etti. 1.36,52 derecesiyle kısa kulvar hız pateni final B serisinde Olimpiyat 6’ncısı oldu. Yaptığı derece ile hem ülkemizi ve birebir vakitte Erzurum’u gururlandırdı. Hem kendini birebir vakitte emek veren her kesi kutluyorum. Bildiğiniz üzere Erzurum kış sporlarında argümanlı bir kent durumunda. Daha fazla başarılı olmamız lazım. Tüm dünyada olduğu üzere ülkemizde de pandemi ile gayret ediyoruz. Pandemi ister istemez süratimizi da kesse bile daha yeterli noktalara gittiğimiz açıkça görünüyor. Atletlerimizden daha fazla madalya bekliyoruz. Furkan Akar müsabakada Olimpiyat 6’ncısı oldu fakat inşallah birinci 3’e girmesini de dilek ediyoruz. Palandöken ve Konaklı Kayak Merkezleri hiç olmadığı kadar konuğu ağırladı. Dönem açılışından bu güne kadar neredeyse bir buçuk milyon insanı ağırladık. Sırf sömestri tatilinde 500 bine yakın konuğu ağırladık. Sadece kış turizm döneminde Bin şahsa direkt istihdam sağlıyoruz. 2011’de Erzurum’da düzenlenen Dünya Üniversiteler Kış Oyunları için yapılan Atlama kuleleri, Curling salonuyla, buz pateni salonları ile Erzurum’un Türkiye’de rakibi yok” açıklamalarında bulundu.

“Türkiye tarihinde bir birincisi başardım, 2026’da madalya için koşacağım”

Türkiye tarihinde bir birincisi başardığını belirten Ulusal Atlet Furkan Akar, “Türkiye tarihinde bir birincisi başardım, gururlu ve memnunum, madalya kıl hissesi kaçtı. İster istemez hüzünlüyüm. Tüm Türkiye’ye teşekkür ederim. Federasyonuma ve hocama takviyelerinden dolayı teşekkür ederim. Taktikler işe yaradı, 2026’da madalya için koşacağım, yarışlara hazırlanıyorum” sözlerini kullandı.

Konuşmaların akabinde Erzurum Valisi Okay Memiş, olimpik sportmen Furkan Akar’ı altınla ödüllendirdi.

İHA

Okumaya devam et...