Teksas’da sekiz kişinin öldüğü şenlikteki hadiselerde ‘uyuşturucu iğne’ kuşkusu araştırılıyor

Kedicik

Global Mod
Global Mod
Yetkililer, birinci evrede Teksas eyaletindeki Houston kentinde düzenlenen Astroworld Şenliğindeki izdihamın, kalabalığın sahnenin önüne yanlışsız ilerlemeye çalışmasından kaynaklandığını duyurdu.

Kalp krizi geçiren 11 kişi hastaneye kaldırılırken sekizi kurtarılamadı.

50 bin kişinin katıldığı şenlikte yaklaşık 300 izleyici de yaralandı.

BBC Türkçe’nin haberine bakılırsa Teksas polisi, ölümlerin akabinde cezai soruşturma başlattı.

Ölenlerin yaşlarının 14 ile 27 içinde değiştiği; bugün ortasında kimliklerinin belirlenmesinin beklendiği belirtildi.

Polisin üzerinde durduğu ve yeni ortaya çıkan bir ihbara göre; konsere katılan bir kişi kimi bireylere bir çeşit uyuşturucu enjekte etti.

Polis soruşturmasına bu sebeple cinayet ofis ve uyuşturucuyla gayret grupları de katılacak. Polis, olay anına ait görüntüleri izleyerek izdihama niye olan ve iştirakçilerin kaçmasına pürüz olan münasebetleri ortaya çıkarmaya çalışacak.

Konsere katılan ve izdihamın akabinde kalp krizi kuşkusuyla hastaneye kaldırılan, bir güvenlik yetkilisi de dahil biroldukca kişi, hastanede çok dozda uyuşturucu alanlara verilen ilaçlarla hayata döndürüldü. Güvenlik nazaranvlisinin boynunda iğne müsaadesi saptandı.

Houston Polis Komiseri Troy Finner, “Bir güvenlik gorevlisinin raporu elimizde. Ortalığı yatıştırmak için bir vatandaşa yanlışsız uzanırken birden boynuna bir şeyin battığını hissettiğini söylüyor. Hastaneye gdolayıldüğünde şuuru kapalıydı. Hayata döndürüldüğünde hekimleri, boynundaki müsaade tıpkı birine iğne vurulduğunda oluşan müsaade birebiri olduğunu söylemiş oldu” açıklaması yaptı.

Yaşananlarla ilgili cumartesi günü Twitter hesabından bir paylaşımda bulunan, izdiham sırasında sahnede olan Rapçi Travis Scott, “Dün akşam yaşananlar niçiniyle epeyce üzgünüm. Dualarım bundan etkilenenlerle ve aileleriyle” dedi ve ekledi:

“Trajik ölümlerin soruşturulması sürecinde Houston polisine tam takviyemi sunuyorum. Houston toplumuyla birlikte çalışarak yaraları sarma faaliyetlerine yardım edeceğim ve muhtaçlık duyan ailelere dayanak olacağım.”

Scott’un toplumsal medya paylaşımını eleştirenler ise, gündüz kapıda yaşanan izdiham daha sonrası denetim noktalarının yıkılmasıyla birlikte alana epeyce sayıda biletsiz kişinin girdiğini ve şenlik alanının kapasitesini aştığını, o noktada şenliğin iptal edilmesi gerektiğini söylemiş oldu.

Lokal siyasetçi Lina Hidalgo, ‘son derece trajik bir geceydi’ dedi ve ekledi:

“Kalplerimiz kırıldı. Beşerler bu tip etkinliklere hoş vakit geçirmek, gevşemek ve hoş anılar için masraf.

“Bu ölümlerle müsabakayı bekleyeceğiniz tipten bir aktiflik değildi.”

Houston İtfaiye Müdürü Samuel Pena, izdihamın lokal saatle Cuma 21.15 civarında başladığını söylemiş oldu:

“Kalabalık sahnenin önünde sıkışmaya başladı ve bu insanlarda paniğe yol açtı.”

Pena, izdiham niçiniyle insanların faydalanmaya başlamasının da paniği artırdığını söylemiş oldu.

Houston Chronicle gazetesine göre, şenliğin kurucusu Travis Scott’un 75 dakikalık performansı sırasında seyircilerin güç durumda olduğunu görür görmez birden çok sefer konsere orta vermek zorunda kaldı.

Ünlü rapçi güvenliklerin ön taraftaki seyircilere yardım etmesini istedi.

Işıkları ve sirenlerini açan acil durum araçları kitlenin ortasından birkaç sefer geçerek izdihamı dağıtmaya çalıştı.

‘Astroworld Houston için epeyce özel bir festivaldi’

Joey Guerra, Houston Chronicle Müzik Eleştirmeni:

“Günün büyük kısmında festivaldeydim ve gün uzunluğu bir fazlaca küçük olaya şahit oldum.

Kapılar açıldığında da izdiham oldu ve beşerler metal detektörlerini devirerek alana girdi. O sırada birkaç kişi yaralandı.

Birkaç sefer da sedyeyle taşınan şahıslara şahit oldum. niye sedyede olduklarına dair bir fikrim yoktu.

Travis Scott sahneye çıktıktan daha sonra birkaç sefer acil durum araçlarının seyircilerin içinden geçtiğini gördüm.

Araçlar geçtikten daha sonra gösteri kaldığı yerden devam ediyordu.

Travis Scott birkaç sefer konsere orta vererek güç durumdaki seyircilere işaret etti ve güvenlik vazifelilerinin onlara yardım etmesini istedi.

Ancak Scott’un, izdihamın ciddiyetini sahniçin fark edebildiğini sanmıyorum.

Travis Scott Houstonlu bir rapçi olduğu için bu bizim için hayli özel bir şenlikti.

Evvelden Houston’da Astroworld isminden fazlaca tanınan bir cümbüş parkı vardı.

Scott, bu şenliği o parka atıfla tasarlamıştı.

Astroworld’ü görmüş insanlara tanıdık gelecek oyunlar ve oyuncaklarla dolu bu şenlik her yıl daha da tanınan hale gelmişti.”

Yetkililer yaralıların sayısının, şenlikteki ilkyardım vazifelilerinin sayısını aştığını da ekledi.

Şenliğe giden yakınlarından haber alamayanlar için Wyndham Houston Hotel’de bir buluşma noktası kuruldu.

Lokal medya kuruluşu ABD13’ün aktardığına nazaran Cuma sabah şenliğin başlangıcı sırasında da alana giriş sırasında olaylar çıkmış, kalabalıklar metal detektörlerini devirip içeri girmişti.

Şenliğin bugün düzenlenecek ikinci günü, dün yaşananların akabinde iptal edildi.

Houston Emniyet Müdürü Troy Finner, “Kimse bu biçimde bir şeyin gerçekleşebileceğini düşünemezdi fakat oldu” dedi ve ekledi:

“Spekülasyon yapmamamızın epeyce kıymetli olduğunu düşünüyorum. Bu gece kimsede tüm soruların cevapları yok.”

Reuters ajansı, şenliğin organizatörü Live Nation’ın sorulara karşılık vermediğini aktardı.

NRG Park’ta 2018’den beri her yıl düzenlenen şenlik, geçen yıl Covid-19 niçiniyle gerçekleştirilememişti.

2013’te ünü artan 29 yaşındaki rapçi Travis Scott o günden bu yanan sekiz kez Grammy Ödülleri’ne aday gösterildi.

Scott’un Kylie Jenner’dan bir çocuğu bulunuyor.

Şenliğin programında Chief Keef, 21 Savage ve Avustralyalı rock kümesi Tame Impala da yer alıyordu.