Rekortmen Şahika Ercümen muvaffakiyetinin sırrını anlattı

semaver

New member
Antalya’nın Kaş ilçesinde Cumhuriyet’in 98. yılına ithafen paletsiz değişken tartı kategorisinde tek nefeste 100 metreye dalarak dünya rekoru kıran ulusal sportmen Şahika Ercümen, mental kuvveti ve inancı yardımıyla suyun altında uzun müddet nefessiz kalabildiğini söylemiş oldu.

Muvaffakiyetinin sırrını ve rekora hazırlık sürecini AA muhabirine anlatan Ercümen, Birinci olarak genel olarak kondisyon yüklü, rekora denemesini yapacağı müddet yaklaştığında ise daha hayli dalışa ve adaptasyona yönelik idmanlar yaptığını söylemiş oldu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde yaklaşık iki yıl idman yapmadığını, Kovid-19’a yakalandığını aktaran Ercümen, astım hastası olarak Kovid-19’a yakalanmanın kendisini hayli korkuttuğunu lisana getirdi.

“Suyun altını meskenim hissettiğim için bu dereceler geliyor”

tekrar idman yapmaya başladığında “Spor ömrüm bitti” diye düşündüğünü aktaran Ercümen, “Çok zordu ama üstünden birkaç idman geçtikten daha sonra süratle adapte oldum ve en yeterli derecelerimi en kısa vakitte elde ettim. Dalış, mental kuvvetle isteyip inanmayı gerektiren bir branş. İnanmazsanız ve zihniniz buna hazır değilse suyun altında o kadar nefessiz kalmak kolay değil. İnsan nefessiz kalınca panik oluyor lakin buna kendimi alıştırıp suyun altını konutum hissettiğim için bu dereceler geliyor.” diye konuştu.

Ercümen, grubunun takviyesinin hayli değerli olduğunu, suyun altında kendisini hiç bir vakit yalnız hissetmediğini kaydetti.

“Cumhuriyet’in 98. yılına ithafen kırdığım rekor epey anlamlı”

Kırdığı son rekorun başkalarından farklı olduğuna dikkati çeken Ercümen, şu biçimde konuştu:

“Bu kategori, paletsiz biçimde bir yük sayesinde aşağıya indiğiniz ve kendi gücünüzle paletsiz, ipten takviye alarak, üst çıktığınız bir branş. Bir asansörle inildiği için daha epey derin metrelere inmek epey kolay değil. Daha evvel 110 metreyle rekor kırmıştım ancak bu paletsiz olduğu için 100 metre epeyce argümanlı bir sayı. Erkekler ve bayanlar rekorlarının üstünde. Birleşmiş Milletler’in sudaki hayat savunucusu olarak iklim krizinin altının çizilmesi ve ülkemizin bayrağını dalgalandırmak açısından bu rekor benim için fazlaca değerliydi.”

Ercümen, farklı kategorilerde biroldukça rekor kırdığını fakat Cumhuriyet’in 98. yılına ithafen kırdığı rekorun epeyce manalı olduğunu ve kendisini keyifli ettiğini söylemiş oldu.

Okumaya devam et...