NYT: ABD, Baltıklar’a ve Doğu Avrupa’ya asker konuşlandırma mümkünlüğünü gözden geçiriyor

bencede

New member
New York Times’ın (NYT) Beyaz Saray’dan kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Lider Biden, Baltık ve Doğu Avrupa ülkelerine birkaç bin asker gönderme sonucu alabilir. Kaynaklar, Biden’ın bu sonucu bir hafta ortasında alabileceğinin altını çizdi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon)
temsilcilerinin Biden’a askerlerin Rusya hududuna olabildiğince yakın konuşlandırılması için birkaç seçenek sunduğunun aktarıldığı haberde, “Pentagon’daki uzmanların sunduğu seçeneklerin biri, Doğu Avrupa ülkelerine 1 ila 5 bin asker gönderilmesini, bölgede tansiyonun tırmanması durumunda bu sayının artırılmasını öngörüyor” dendi.


ABD Maryland’deki Camp David’de yapılan bir görüşmede, üst seviye Pentagon yetkilileri Biden’a ABD askeri varlıklarını Rusya’ya daha da yakınlaştıracak çeşitli seçenekler sundu.


‘Sayı 10 kat artırılabilir’


Seçenekler içinde, ‘işler berbata giderse’ bu sayıyı on kat artırma potansiyeliyle birlikte Doğu Avrupa ülkelerine bin ila 5 bin içinde asker yerleştirme planı yer alıyor.


ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da, dün CBS’nin ‘Face the Nation’ programında yayınlanan röportajında “Diplomasiyle uğraşırken bile caydırıcılık oluşturmaya odaklandık” tabirlerini kullandı.


Blinken ayrıyeten, “Rusya yeni saldırgan aksiyonlarda bulunursa, NATO’nun kendisi değerli ölçüde güçlendirilmeye devam edecektir. Bunların hepsi masada” dedi.


Öte yandan, Biden’a sunulan askeri seçeneklerin içinde ‘Ukrayna’ya ek birliklerin gönderilmesi’ planının yer almadığı açıklandı. ABD idaresi, tansiyonun arttığı Ukrayna’ya direkt askeri güç yığmaktansa komşu ülkelere yaygın bir biçimde güç yerleştirmeyi tercih ediyor.


Pazar günü gazetecilere brifing veren üst seviye Dışişleri Bakanlığı yetkililerine nazaran, kelam konusu görüşmeler, ABD’nin Kiev’deki büyükelçilik işçisinin tüm aile üyelerine Ukrayna’yı terk etme buyruğu vermesi ve birtakım büyükelçilik çalışanlarının da ayrılmasına müsaade vermesi üzerine geldi.


İsimlerinin açıklanmaması şartıyla konuşan yetkililer, ülkede kaç büyükelçilik işçisi ve aile üyesinin bulunduğunu ise söylemedi.


Geçen hafta düzenlediği basın toplantısında Biden, Putin’i ‘Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin’ Washington’u bölgeye daha fazla asker göndermeye sevk edeceği konusunda uyardığını söylemişti.


Polonya, Romanya ‘ve benzeri’ ülkelerin NATO’nun modülü olduğunu hatırlatan Biden, oralardaki ‘askeri varlığın artırılacağını’ açıklamıştı.


Obama idaresinin Pentagon’un Rusya ve Ukrayna’dan sorumlu üst seviye yetkilisi olan Evelyn Farkas, Biden’a sunulan teklifle ilgili olarak “Bu, açıkça Rus kuvvetlerinin Belarus’ta birdenbire konuşlandırılmasına verilen bir yanıt” dedi.


“NATO’nun bu siyasi bağlamda bu biçimdesine ani bir askeri harekete karşılık vermemesi mümkün değil” diyen Farkas, Rusya’nın ‘tüm taraflar için tehlikeyi artırdığını’ savundu.


Pentagon’un Avrupa ve NATO siyasetinden sorumlu eski üst seviye yetkilisi Jim Townsend, idarenin teklifinin gereğince ileri gitmediğini söyleyerek şu açıklamalarda bulundu:


“Putin’i caydırmak için muhtemelen epey geç. Ruslar birkaç hafta ortasında Ukrayna’yı işgal ederse, bu 5 bin ABD ve müttefik kuvvet varlığının fazlaca daha büyük olabilmesi için sadece bir ‘ön ödeme’ olmalı. Batı Avrupa bir kere daha silahlı bir kamp olmalı.”


Hava gücü de artırılabilir


Birliklerin yanı sıra Biden, bölgeye ek uçak gönderilmesini de onaylayabilir.


ABD Dış Bağlar Komitesi’ndeki Cumhuriyetçi Teksas Temsilcisi Michael McCaul, dün yaptığı açıklamada, ‘ABD’nin bu NATO ülkelerinde daha fazla eğitim yapması gerektiğini’ söylemiş oldu:


“Putin’e önemli olduğumuzu göstermek için Polonya, Baltık Ülkeleri, Romanya, Bulgaristan’da ortak tatbikatlara gereksinimimiz var. Şu anda önemli olduğumuzu görmüyor.”


Polonya savunma bakanlığına göre, şu anda Polonya’da konuşlanmış yaklaşık 4.000 ABD askeri ve 1.000 öbür NATO askeri var. Baltık ülkelerinde de toplamda yaklaşık 4 bin NATO askeri bulunuyor.
 
Üst