Neşeyi yayma misyonunda: Kubernetes 1.30, diğer adıyla Uwubernetes

Adanali

Member
Kat Cosgrove liderliğindeki Kubernetes geliştirme ekibi, konteyner düzenleme platformunun 1.30 sürümüyle bugüne kadarki “en güzel sürümü” olarak tanımladığı sürümü sunuyor: Uwubernetes. Mutluluğu ve sevimliliği temsil eden kedi ifadesi UwU'dan ilham alan Kubernetes 1.30, toplamda 45 iyileştirme vaat ediyor. Bunlar arasında, Özel İlgi Grubu (SIG) depolaması tarafından sağlanan ve artık resmi olarak stabilize edilmiş özellikler olarak kabul edilen birim yöneticisi etrafındaki bölme planlama ve yeniden düzenlemelerin kullanılabilirliği de yer alıyor.

Duyuru
Kubernetes v1.30: Uwubernetes


(Resim: kubernetes.io)Volume Manager'ın yeniden düzenlenmesi tamamlandı


Bilgisayarı veya kubelet'i yeniden başlattıktan sonra birimlerin daha güvenilir bir şekilde temizlenmesini sağlamak için geliştirme ekibi, önceki sürümlerde birim yöneticisini zaten revize etmişti. Başlangıçta beta olarak sunulan değişiklikler, Kubelet'e mevcut birimlerin en başından itibaren montajına ilişkin ek bilgiler sağlıyor. Kubernetes blogunda yer alan duyuruya göre bu durumun kullanıcılar veya küme yöneticileri açısından herhangi bir değişikliğe yol açmaması bekleniyor. Ancak herhangi bir sorun varsa, bunlar aracılığıyla çözülebilir. NewVolumeManagerReconstruction orijinal davranışı geri yükleyin. Ancak artık bu özellik Kubernetes 1.30 sürümüyle birlikte genel olarak kullanıma sunulduğundan Geçit özelliği de kilitlendi ve artık kapatılamaz.

SIG Storage'ın artık resmi olarak kararlı kabul edilen bir başka yeniliği, bir anlık görüntüyü PersistentVolume'a geri yüklerken birim modlarında yapılan yetkisiz değişikliklerle ilgilidir. Kubernetes 1.30 kontrol düzlemi artık bu tür değişiklikleri esasen engelliyor. Küme yöneticileri kurtarma sırasında yine de değişikliklere izin vermek istiyorsa gerekli izinleri ServiceAccount gibi ilgili istemcilere açıkça atamaları gerekir. Bu bağlamda, geliştirme ekibinden Harici Tedarik 4.0.0 ve Harici Snapshot 7.0.0 ile ilgili acil bir güncelleme notu da bulunmaktadır. Her ikisinde de karakteristik bayraktır prevent-volume-mode-conversion yani varsayılan olarak etkindir ve mod değişikliklerini önler.

Pod'ları kümeniz genelinde daha verimli bir şekilde dağıtın


Sürüm 1.27'de beta özellik olarak sunulan Pod Planlama Hazırlığı da kararlı kabul ediliyor ve bu nedenle yeni Kubernetes sürümüyle birlikte genel olarak mevcut. Dayalı .spec.schedulingGates Bir bölmenin planlama için dikkate alınıp alınmayacağını ve ne zaman dikkate alınacağını belirleyebilirsiniz. Aksi takdirde, küme henüz bölmeyi bir düğümle ilişkilendirmek için herhangi bir kaynak sağlamamış olsa bile Kubernetes her zaman önceden tanımlanmış bölmeleri planlamaya çalışır. Özellikle küme otomatik ölçeklendirme etkinleştirildiğinde zamanlama bağlantı noktalarının kullanılması, zamanlayıcı üzerindeki yükün azaltılmasına ve maliyetlerden tasarruf edilmesine yardımcı olur.

Beta özellik durumuna ulaşan değişiklikler arasında yapılandırılmış yetkilendirme, yapılandırılmış kimlik doğrulama yapılandırması ve bağlamsal günlük kaydı yer alıyor. İlgilenen herkes, Uwubernetes sürümü hakkındaki blog yazısında Kubernetes 1.30'un en önemli yeniliklerine ilişkin genel bir bakışa ulaşabilir. GitHub deposundaki değişiklik günlüğü tüm değişikliklerin tam listesini sağlar.


(harita)Haberin Sonu
 
Üst