Microsoft: Bulutsuz Office ve Exchange desteği 2025'te sona eriyor

Adanali

Member


  1. Microsoft: Bulutsuz Office ve Exchange desteği 2025'te sona eriyor

Microsoft kurumsal müşterileri için bazı Office uygulamalarına ve sunucu ürünlerine yönelik desteğin sona ermesi yakındır. 14 Ekim 2025 itibarıyla birçok uygulama için güvenlik, hata düzeltmesi veya teknik destek sağlanmayacaktır.

DuyuruTüm Office 2016 ve 2019 uygulamaları, Exchange Server 2016 ve 2019'un yanı sıra Skype for Business Server 2015 ve 2019 da etkilenecek. Uygulamalar yaygın olarak kullanılacak olsa da güncelleme eksikliği nedeniyle potansiyel olarak güvenlik riski oluşturuyor.

Alternatif olarak abonelik


Microsoft, hem geleneksel Office uygulamalarını hem de Exchange ve Sharepoint için çevrimiçi hizmetleri içeren, şirketlere özel tasarlanmış Microsoft 365 E3 aboneliğini bir alternatif olarak desteklemektedir.

Tüm işletmeler sunucu tekliflerini özellikle takdir etmeyebilir. Exchange'i kendi veri merkezlerinde yönetmeye devam etmek isteyenler veya buna ihtiyaç duyanlar için özellikle ilgi çekici olmaya devam ediyor.

Şu an için bulut hizmetlerine olan güven kayboldu


Saldırganların 2023 yazında Azure bulutunun ana anahtarını ele geçirerek diğer şeylerin yanı sıra bazı devlet yetkililerinin çevrimiçi ticaret hesaplarına erişim sağlaması, Azure'un Microsoft'a olan güvenini önemli ölçüde zayıflattı. Bu, özellikle Microsoft'u birden fazla siber güvenlik hatasıyla suçlayan ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı'nın (CISA) son raporundan sonra geçerlidir.

Başlangıçta kendi veri merkezinde çalışacak yeni bir Exchange sunucusunun 2021'de ortaya çıkması gerekiyordu ancak Microsoft yol haritasını 2022 olarak değiştirdi ve bir sonraki Exchange sunucusunun 2025'in ikinci yarısı için olacağını duyurdu. Bu da sürümün 2022'nin sonuna yaklaştığı anlamına geliyor. eski Exchange varyantları için destek.

Mevcut yol haritasına göre bir sonraki Exchange sunucusu, sürekli bakıma tabi ürün ve hizmetler için geçerli olan Modern Yaşam Döngüsü Politikası adı verilen politikaya göre yayınlanacak. Yeni planlar, Microsoft'un yeterli talep olduğu sürece Exchange Server'ı desteklemeye devam etmeyi planladığını belirtiyor.

Bir yıl daha lütuf


Office ürünlerinin Office Uzun Süreli Hizmet Kanalı (LTSC) ile en az bir ödemesiz dönemi vardır: Office LTSC 2021'in süresi, normal Office ürünlerinden bir yıl sonra olan 13 Ekim 2026'ya kadar sona ermez.

Skype Kurumsal Sunucusunun halefi olmayacak. Lync ve Skype Kurumsal Sunucuya yönelik genel bakış sayfasında alternatif olarak Microsoft Teams tanıtılmaktadır.

Hangi ürünlerin etkilendiğini ve Microsoft'un hangi alternatifleri sunduğunu teknoloji topluluğunun bir makalesinde ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.


(kendim)Haberin Sonu
 
Üst