Lavrov, ABD’li mevkidaşı Blinken’ın kendisine ‘belirli mesaj’ ilettiğini doğruladı

Kedicik

Global Mod
Global Mod
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Mısırlı mevkidaşı Şukri ile yaptığı görüşmenin akabinde düzenlenen basın toplantısında ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın ilettiği ‘belirli mesajın’ detaylarını paylaştı.


Rus diplomat, “Sayın Bakan (Mısır Dışişleri Bakanı Şukri), bu yakınlarda Kahire’yi ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Blinken’dan muhakkak bir bildiri ilettiğini söylemiş oldu. Bunu doğruluyorum. Biz her vakit Rusya’nın mevcut durumu en kapsamlı bağlamında çözmeyi amaçlayan her türlü önemli (altını çiziyorum) öneriyi dinlemeye hazır olduğunu söylemiş olduk. Bu bağlamda Sayın Bakan aracılığıyla iletilen, Rusya’nın durması, Rusya’nın gitmesi gerektiğini ve bu biçimde her şeyin yoluna gireceğini anlatan bildirisini bir defa daha duymuş olduk” diye konuştu.


Blinken’ın kelam konusu davetin ikinci kısmını iletmediğine dikkat çeken Lavrov, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Çağrının ABD ve Batı’nın gerçek çıkarı olan ikinci kısmını ise NATO Genel Sekreteri (Jens) Stoltenberg, Kore Cumhuriyeti’ndeyken deklare etti. Kendisi, yaptığı konuşmalarından birinde Rusya’nın kaybetmesi gerektiğini, Rusya’nın yenilmesi gerektiğini ve Batı’nın Ukrayna’nın kaybetmesine müsaade veremeyeceğini, çünkü bu biçimde Batı’nın kaybetmiş olacağını söylemiş oldu. Stoltenberg ayrıyeten ‘ve tüm dünya kaybedecek’ dedi. Yani, yalnızca Kuzey Atlantik İttifakı’nın otuz üyesi ismine değil, hem de dünyanın başka tüm ülkeleri, Asya, Afrika ve Latin Amerika ülkeleri ismine konuşma yüreğini üstlendi.”
 
Üst