Lavrov: ABD, Rusya’yla diyalogu geliştirme isteğine sahip

Kedicik

Global Mod
Global Mod
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Mısır’ın Cilt TV kanalına verdiği röportajda Moskova ile Washington içindeki tansiyonlu alakaları ve Libya’daki siyasi diyalog sürecini kıymetlendirdi.

Yeni ‘Soğuk Savaş’ muhtemelliğine ait soruya Lavrov, “Olumsuz çatışma durumunu diyaloğa evriltmek gerekiyor. Amerikalılarla ortamızda bu diyalog gelişiyor. 7 Aralık’ta Devlet Lideri Vladimir Putin, ABD Lideri Joe Biden ile görüntü konferans yoluyla 2 saati aşkın müddet görüştü. Tüm büyük fikir ve yaklaşım ayrılıklarına karşın ABD en azından bu biçimde bir diyaloğu geliştirme isteğine sahip” karşılığını verdi.

‘Libya’daki seçimlere tüm güçler katılabilmeli’

Libya’daki seçimlere de değinen Lavrov, “Tarih olarak 24 Aralık belirlendi. Umarım seçim bu tarihte gerçekleşir. Bizim için öncelik, seçimlerin muhakkak bir tarihte yapılması değil, seçimlerin, tüm önde gelen siyasi güçlerin temsilcilerinin katılabileceği ve sonuçların herkes tarafınca tanınabileceği biçimde sağlanması. Açık ve net biçimde şunu söyleyeyim ki, bu açıdan bakıldığında, ufak bir gecikme yahut tarih erteleme olursa da bunda büyük bir külfet görmüyorum” tabirlerini kullandı.

Halihazırda seçimlere hazırlık kapsamında ortaya çıkan sıkıntıların ortadan kaldırılmasının değerli olduğunu söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı, “Bu sürecin iştirakçilerinin kapsayıcılığını ve aday listesini kastediyorum. Libya’daki seçim kurumlarının, kimi şahısların seçimlere katılmasını engelleme teşebbüsü oldu, akabinde bu kararlar revize edildi. Umarım herkes katılabilecek” diye konuştu.

ABD ve AB’ye Libya’daki seçimlere karışmama daveti

Lavrov, kelamlarını şu biçimde sürdürdü: “Libya halkı ismine konuşamam. Dahası ABD’nin bunu yapmaya hiç hakkı yok. 2011’de Libya devletinin yok edilmesinde yer aldılar. Devrin Lideri Barack Obama’nın dediği üzere, ABD arttan liderlik yapmaya çalıştı. Öne ise Fransa üzere ülkeler sürüldü. Fransa’nın o sırada Muammer Kaddafi ile kendi hesabı vardı. Öbür bir halkın, bilhassa de Libyalıların geleceğini bir daha belirleme hamasetini üzerime alamazdım ve Amerikalılarla Avrupalılara muhakkak bunu yapmaya çalışmalarını tavsiye etmezdim. Bırakın Libyalılar kendileri karar versinler.”

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Libyalıların kendilerinin seçim sürecinin şeffaflığını ve paklığını sağlaması gerektiğini ve Libya halkının yaptığı seçimin kararınu tanıma cüretini bulmaları gerektiğini savunacağız” değerlendirmesinde bulundu.