Hepsi için bir tane: blendOS Linux dağıtımı Arch, Fedora ve Ubuntu’yu birleştirir

Adanali

Member
BlendOS ile, mevcut büyük Linux dağıtımlarının avantajlarını birleştirmeyi amaçlayan bir Linux dağıtımı ortaya çıktı. Resmi olarak 23.01 olarak adlandırılan ilk sürümde bunlar Arch Linux, Fedora ve Ubuntu’dur. Geliştiriciler, blendOS’un “kullanmanız gereken son dağıtım” olacağına tamamen söz verdiğinden, diğer ilk dağıtımların entegre edilmesi muhtemeldir. blendOS, özellikle dağıtımlar arasında sık sık geçiş yapan sözde dağıtımcılara yöneliktir.

BlendOS için temel dağıtım Arch Linux’tur. Bununla birlikte, yeni karma dağıtımın kullanıcıları, diğer dağıtımlardan yalnızca biri için mevcut olan uygulamaları da yükleyebilir. Sağlanan Distrobox, bunun için gerekli kapları otomatik olarak oluşturur. Kullanıcılar uygulamaları ilgili paket yöneticileri aracılığıyla alabilirler: Ubuntu’dan apt, Fedora’dan dnf.

Birleştirilmiş Paket Yöneticisi

Ancak, Arch’ın pacman’inden farklı olarak, ISO dosyası bu paket yöneticilerine doğrudan kurulum sağlamaz. Ancak daha sonra kurulabilir ve daha sonra blendOS kabuğunda birlikte kullanılabilirler. Ek olarak, mix dağıtımı blend ile kendi paket yöneticisini sunar ve Flatpak uygulama korumalı alan yazılımını destekler.

BlendOS varsayılan olarak masaüstü ortamı olarak Gnome ile birlikte gelir. Alternatif olarak burayı da seçebilir ve kurulum sırasında KDE Plazma veya Xfce’ye geçiş yapabilirsiniz. blendOS değişmez bir işletim sistemidir ve bu nedenle salt okunurdur. Orijinal Arch dağıtımında olduğu gibi, güncellemeler aşamalı olmalıdır. BlendOS’un arkasındaki beyin, Ubuntu Unity, Ubuntu Web, UbuntuEd ve Gamebuntu’nun proje lideri olan 13 yaşındaki Rudra Saraswat’tır. Yeni sürüm, geçerli sürüm 23.01’de Github’dan bir ISO dosyası olarak indirilebilir.

iX Magazine'den daha fazlası

iX Magazine'den daha fazlası

(jvo)

Haberin Sonu