Gökhan Kocakaya: Amacım yurt haricinde kalıcı olarak at binebilmek

semaver

New member
Geçtiğimiz yıl 1110 koşuda yarışan jokey Gökhan Kocakaya, 279 birincilik elde ederken dördüncü sefer üst üste yılın en çok yarış kazanan jokeyi unvanının da sahibi oldu. Son senelerda elde ettiği muvaffakiyetleri ile tepeyi bırakmayan Gökhan Kocakaya, D-Smart’ta yayınlanan TJK Gündem Özel’in konuğu oldu. D-Smart Spor Müdürü Aykut Aydın’ın sorularını yanıtlayan Kocakaya, amacının yurt haricinde tertipli yarışan bir jokey olmak istediğini belirtti. Kocakaya’nın açıklamaları şöyle:

“Jokeylik benim için bir tutku, mesleğimi fazlaca severek yapıyorum. Başarılı olmamın altında yatan en büyük öge bu. Çok büyük zorlukları olduğu için fedakarlık yapmadan bu işte başarılı olunamaz. En büyük takviyesi de ailem ve yarışseverlerden alıyorum. Önümüzdeki hafta Amerika seyahatim olacak ve 15 gün boyunca oradaki hipodrom ve pistleri tanımaya çalışacağım. Amacım yurt haricinde kalıcı olarak at binebilmek. Bu manada kendimi geliştirmeye uğraşıyorum. Almanya, Fransa ve Dubai’de yarışlara katıldım lakin Türk jokeylerin yurt dışı tecrübesi fazla yok. Bunun önündeki en büyük mani lisan sorunu. Yoksa öbür ülkelerin jokeylerinden teknik, fizik manada bir farkımız yok. Dubai’ye geçen hafta yorucu bir seyahatle gidip Cosmic Kid isimli safkanla çaba ettik. Sonlarda oksijen duvarına çarpmasak fazlaca daha âlâ bir yerde bitirebilirdik yarışı. Hem çalışmalarının eksik oluşu tıpkı vakitte attan epeyce büyük beklentilerimizin olması niçiniyle son metrelerde onu zorlamadım. İlerleyen süreçte epeyce değerli muvaffakiyetler yakalayacağına kuşkum yok.”

Adana’da 8 yaşından daha sonra iki küme yarış kazandığı Mahzunkral isimli safkanı taylığından beri tanıdığını söyleyen Kocakaya, atın grubunun direktiflerini uygulamasıyla birlikte kazanmanın sürpriz olmadığını söylemiş oldu.

“HALİS KARATAŞ İLE BİRLİKTE AT BİNMEK BÜYÜK BİR GURUR”

Geçtiğimiz günlerde 7 bininci yarış zaferini elde eden Halis Karataş’ı birinci tebrik edenlerden olan Gökhan Kocakaya, Halis Karataş üzere bir isimle birlikte at binmenin büyük bir gurur olduğunu, uzun yıllar birlikte at binmeyi arzuladığını vurguladı.

“İKİ RÖVANŞI UNUTAMAM”

Son devirde en unutamadığı iki yarış zaferinin Cooger ile Good Curry’i, Yamanlarbeyi ile de Long Runner’ı geçtiği yarışlar olduğunu vurgulayan Kocakaya, bunların rövanş aldığı yarışlar olması sebebiyle farklı bir memnunluk yaşadığını söylemiş oldu.

“BONY BOMB İLE DEVRİLME TEHLİKESİ YAŞADIK”

Geçtiğimiz günlerde favori olarak bindiği Bony Bomb isimli safkanla 3’üncü olan ve yarışseverlerin reaksiyonunu çeken Kocakaya, yarış ortasında olanları, “Bony Bomb fazlaca sevdiğim ve birlikte büyük muvaffakiyetler yakaladığımız nadide bir safkan. Yarışa da epey yeterli durumda geldi, kazanacağımızdan en ufak bir kuşkum yoktu. Son viraja kadar da fazlaca rahat ve keyifli geldik. Düzlüğe çıktığımızda dışarı açılıp hızlanmayı planlamıştım fakat önümdeki atlarda dışı tercih edince içerden hızlanmaya başladım. Tam o sırada iki erkek safkanın bizi sıkıştırması daha sonrasında atımız ister istemez üzüldü ve devrilme tehlikesi yaşadık. Maruz kaldığımız fauller niçiniyle yarışı 3’üncü tamamladık” diyerek deklare etti.

“YARIŞ KOMİSERLERİ DAHA CAYDIRICI CEZALAR VERMELİ”

Özellikle kulvar değişikliği ve tempo hususlarında apranti ve acemi jokeylerin kendilerine güç anlar yaşattığına değinen Kocakaya, yarış ortasında inançla ardında gidebileceği 5-6 isim olduğunu vurguladı. Bu yanlışların ve kazaların ortadan kalkması için komiserlerin daha caydırıcı cezalar vermesi gerektiğini söylemiş oldu.

“MİRAMİS İLE KAZANDIĞIM GAZİ’Yİ UNUTAMAM”

Başarılarına karşın yalnızca bir Gazi Koşusu zaferi bulunan Kocakaya, bunun mesleğinde bir eksik olduğunu vurgularken; Miramis ile kazandığında yaşadığı hislerin tarifsiz olduğunu deklare etti.

OTUR – KALK STİLİ

Öte yandan otur-kalk tarzını yarışın sonlarında attan azamî randıman almak için kullandığını söyleyen Gökhan Kocakaya, bu tarzı 1500 yarış zaferinden daha sonra tecrübeyle kullandığını belirtirken, bilhassa acemi jokeylerin fazlaca makus uygulamaları niçiniyle rahatsızlığını lisana getirdi.

DHA

Okumaya devam et...