FreeBSD yavaş yavaş 32 bit desteğinden uzaklaşıyor

Adanali

Member
Çekirdek geliştiricisi John Baldwin'in FreeBSD duyuru e-posta listesinde duyurduğu gibi, yaklaşan FreeBSD 15 ile birlikte eski 32 donanım desteği sona erecek. Sonuç olarak i386, armv6 ve powerpc mimarileri için kurulum medyasını artık sunmamayı planlıyoruz. Yalnızca FreeBSD 16 ile en son 32 bit platform olan armv7, klasik Unix benzeri işletim sisteminin repertuarından kaybolacaktır.

DuyuruBununla birlikte, 32 bitlik ikili dosyalar, 64 bit çekirdekli tüm sistemlerde en azından kararlı/16 dalının sonuna kadar (veya daha uzun) çalışabilmelidir. FreeBSD 17 veya 18'den başlayarak (2030-2040'tan itibaren), eski yazılımı artık doğrudan çalıştıramayabilirsiniz. Desteği sonlandırmaya yönelik somut bir plan henüz yok. Bundan sonra bile, 32-bit programlar gerekirse FreeBSD hapishanelerinde veya sanal makinelerde yerel Bhyve hipervizörü altında çalıştırılabilir, çünkü FreeBSD'nin eski sürümleri hem hapishanelere hem de VM'lere kurulabilir.

Radikal ama gerekli kanal tedavisi mi?


FreeBSD'nin kökleri i386 makinelerine atıldı. Berkeley Software Distribution'ın (BSD) en eski türevlerinden biri olan FreeBSD, baştan beri i386 mimarisi için geliştirildi. Zamanla FreeBSD geliştiricileri, pazardaki fiili veya algılanan değişikliklere bağlı olarak çeşitli mimariler için destek ekledi veya kaldırdı. Oldukça sınırlı sayıda geliştirici ve kurumsal finansman gibi diğer faktörler her zaman önemlidir. Bunlar özellikle gömülü sektörde hala yaygın olan 32 bit platformlardan birine ihtiyaç duyan ve bu nedenle bir veya iki FreeBSD geliştiricisine sponsor olan şirketler olabilir. 32-bit RISC-V böyle bir aday olabilir.

NetBSD ve OpenBSD 32 bit mimarileri desteklemeye devam edecek. NetBSD'de bu bir “prensip meselesidir” (NetBSD her yerde, hatta ekmek kızartma makinesinde bile çalışır), OpenBSD'de bazı geliştiricilerin popüler olmayan platformlara olan tutkusu, taşıma sırasında mevcut 64 bit ortamda görünmeyen hataları bulmak için kullanılır. haline gelmek .

FreeBSD'nin 32-bit platformların geleceğine yönelik mevcut planları hakkında daha fazla ayrıntı, FreeBSD 14.0 Sürüm Notlarının sonundaki “Gelecekteki FreeBSD Sürümlerine İlişkin Genel Notlar” bölümünde verilmektedir.


(yardım)Haberin Sonu
 
Üst