Donetsk başkanı Puşilin: Ukrayna ordusu taarruz hazırlığı yapıyor, Javelin sistemleri Donbass’a geldi

bencede

New member
Rossiya 1 televizyonuna demeç veren Donetsk Halk Cumhuriyeti başkanı Denis Puşilin, “Donetsk Halk Milisi tarafınca, kelamda Birleşik Kuvvetler Operasyonu bölgesinde bulunan Ukraynalı askeri birliklerin hücum hazırlığı yaptığı tespit edildi. Askeri teçhizat bölgeye çekiliyor, tank takımları hazırlık yapıyor” dedi.


ABD’nin sevk ettiği Javelin tanksavar sistemlerinin Donbass’ta görüldüğünü fakat çabucak hemen kesişme sınırına gelmediğini kaydeden Puşilin, Donbass’ın teyakkuza geçtiğini, çünkü Ukrayna’dan her şeyin beklenebileceğini belirtti. Puşilin, “Ukrayna’nın Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerine yönelik saldırganlık aksiyonları, karşılıksız bırakılmayacak. Ukrayna ordusuna onarılamaz bir darbe vurulacak ve bunun akabinde tekrar toparlanamayacak” diye ekledi.


‘Ukraynalı askeri işçinin müsaadeleri iptal edildi’


Bu ortada DHC Halk Milisi Basın Sözcüsü Eduard Basurin, Ukrayna ordusundaki tank ve motorize piyade birliklerinde tüm işçinin müsaadelerinin iptal edildiğini ve kumandanlara süreksiz konuşlanma noktalarında bulunma buyruğu verildiğini anlatarak hastanede yatan sürücülerin ve nişancıların tedavileri tamamlanmadan taburcu edildiğine dikkat çekti.


İngiliz askeri danışmanlar tarafınca eğitilen 40 Ukraynalı askerin provokatif faaliyetlerde bulunmak için Adveyevka bölgesine gittiğine dair muteber bilgilere sahip olduklarını kaydeden Basurin, “UR-77 tipi kendinden tahrikli mayın temizleme araçları Donbass’taki kesişme çizgisine ilerliyor, öncü birlikler ve taarruz kümeleri UR-83P tipi portatif mayın temizleme sistemleriyle güçlendiriliyor. Ayrıyeten Odessa Bölgesi’nde bulunan 28. tugay bünyesindeki birliklerin intikaline başlandı. Komutanlık, 28. tugayın Donbass’taki askeri operasyon bölgesine intikalini, planlı özel askeri tatbikatlar mazeretiyle gerçekleştiriyor” sözlerini kullandı.


Basurin, Ukraynalı subaylara ve askerlere canlarını müdafaaları için Donbass’a saldırmaktan daveti da yaptı.
 
Üst