Defense News: ABD Kongresi, Ukrayna daha sonrası Türkiye’ye F-16 satışına olumlu bakıyor

bencede

New member
ABD’de savunma alanındaki değerli yayın organlarından “Defense News”te yer alan habere nazaran, Türkiye’nin bilhassa Ukrayna krizinde Bayraktar TB-2 insansız hava araçları ve Rusya ile yürüttüğü diplomasi ile izlediği yol, ABD Kongresi’nde olumlu bir imaj yarattı.


Türkiye’nin son devirde oynadığı bu rolün, Ankara’ya muhtemel F-16 satışında Kongredeki beklenen itirazları azalttığı vurgulanan haberde, Kongredeki tesirli isimlerin görüşlerine de yer verildi.


Biden idaresinin, Türkiye’ye F-16 satışının NATO ve ABD’nin güvenlik çıkarlarına hizmet edeceği istikametinde görüş bildirdiğine işaret eden Kongre üyeleri, F-16 satışının Türkiye’nin Ukrayna’ya takviyesini sürdürmesinde de tesirli olabileceğini aktardı.


ABD Temsilciler Meclisi Dış Münasebetler Komitesi Lideri Gregory Meeks, “Rusya’ya karşı bizimle çalışan Türkiye ve öteki ülkelerle konuşmaya ve bir arada çalışmaya gereksinimimiz var. Türkiye, yanlışsız istikamette kimi hareketlerde bulundu. Birtakım şeyler bizi ortada rahatsız etse de Türkiye ile çalışmamız gereken alanlar var.” sözünü kullandı.


‘Türkiye, F-16’lara niye muhtaçlık duyduğu konusunda muteber argümanlar sundu’


Öte yandan Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması için ağır efor harcayan biroldukca Kongre üyesi de Türkiye’ye F-16 satışına karşı çıkmayacağının sinyalini verdi.


Senato Dış Bağlantılar Komitesindeki Cumhuriyetçilerin Önderi Jim Risch, “(Türkiye’ye F-16 satışı) Bu bahiste biroldukca tarafla konuştum. Türkiye, F-16’lara niye muhtaçlık duyduğu konusunda muteber argümanlar sundu. Bu hususta olumlu yana kaydım fakat büsbütün de olumlu değilim.” yorumunu yaptı.


Risch, F-16 satışının, Türkiye’ye F-35 verilmesinden daha farklı bir durum olduğunu kelamlarına ekledi.


‘Bu dengeyi kurmak sıkıntı olabilir, S-400 konusu ilgilerimizi karmaşık bir hale getirdi’


ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi Lideri Adam Smith ise, “Türkiye ile alakalara gereksinimimiz var, bu münasebetleri bir daha kurmak için bir yol bulmalıyız.” iletisini verdi.


Biden’ın Türkiye ile ilgileri istikrarda tutmak için çalıştığını kaydeden Smith, “Bu dengeyi kurmak güç olabilir zira S-400 konusu ilgilerimizi karmaşık bir hale getirdi, öte yandan bu ilgiden vazgeçemeyiz.” dedi.


Temsilciler Meclisi Dış Bağlar Komitesindeki Cumhuriyetçilerin Başkanı Mike McCaul’un ofisinden bahse ait Defense News’e yapılan açıklamada ise, “Kendi topraklarını savunan Ukrayna’ya takviye konusunda Türkiye’nin NATO müttefikleri ile yan yana durmaya devam etmesini bekliyoruz.” sözü kullanıldı.


Ukrayna’daki krizin çabucak hemen bitmediğine işaret edilen açıklamada, “Biden idaresinin bu satış için Kongre’nin yetkisine başvurmasını bekliyoruz. Türkiye hala Ukrayna’daki çatışmada yapan bir rol oynuyor.” görüşü paylaşıldı.
 
Üst