Biden, yardım listesi sıralayan Zelenskiy’e sesini yükseltti ve ‘minnettar olmasını’ istedi

Kedicik

Global Mod
Global Mod
ABD Lideri Joe Biden ile Ukrayna başkanı Zelenskiy içinde ‘yardım paketi’ tansiyonu yaşandığı öğrenildi.

NBC News’in ‘görüşmeyi bilen 4 kişiye’ dayandırdığı haberine bakılırsa Biden, Zelenskiy’in talepleri karşısında sonlanarak sesini yükseltti ve Ukrayna önderinden ‘biraz daha minnettar olmasını’ istedi.

Haberde, yaşanan tartışma anı şöyle aktarıldı:

“Zelenskiy gereksinim duyduğu ve alamadığı tüm ek yardımı listelemeye başladığında Biden, Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık ABD askeri yardımına yeşil ışık yaktığını söylemeyi yeni bitirmişti. Bahse aşina olan kaynaklar Biden’ın öfkesini denetim edemediğini söylemiş oldu.

Biden Zelenskiy’e ‘Amerikan halkının pek cömert davrandığını ve idaresi ile ABD ordusunun Ukrayna’ya yardım etmek için fazlaca çalıştığını’ söylemiş oldu ve sesini yükselterek Zelenskiy’in biraz daha minnettar olabileceğini söylemiş oldu.”

Yaşanan tansiyonun, Biden’ın Ukrayna’yla ilgili verdiği yardım kararlarına yönelik desteğin hem Kongre’de, tıpkı vakitte halk nezdinde azaldığı bir devirde yaşanması dikkat çekiyor. ABD basınına bakılırsa Biden, Ukrayna yardımları konusunda kimi Cumhuriyetçilerin ve Demokratların direnişiyle karşı karşıya.

Görüşmeye aşina olan kaynaklar ayrıyeten, Biden’ın Zelenskiy ile ilgili ‘hayal kırıklıklarının arttığını’, Zelenskiy’in ‘ABD idaresi elinden geleni yaptığı biçimde’ kamuoyunda ‘yalnızca yapılmayanlara odaklanmaya devam ettiğini hissettiğini’ söylemiş oldu.

NBC’nin hususla ilgili görüş almak üzere ulaştığı Ulusal Güvenlik Kurulu sözcüsü haber hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Tıpkı biçimde, Zelenskiy’in bir sözcüsü, hususla ilgili yorum talebine cevap vermedi.