Anket: Dünyanın ‘en sağlam içicileri’ Avustralyalılar

Kedicik

Global Mod
Global Mod
Dünya çapında 22 ülkeden 32 binden çok bireyle yapılan 2021 Global Uyuşturucu Anketi’ne (GDS) bakılırsa araştırmaya katılan Avustralyalılar yılda yaklaşık 27 kere zil zurna sarhoş oldu. Global çapta bu sayı yılda 14.

İştirakçilere, alkol aldıktan daha sonra fizikî ve zihinsel yeteneklerinde istikrar, konuşmasında bozulma, odaklanmada ne üzere zorluklar yaşadıklarına dair sorular yöneltildi. Sorulara verilen yanıtlara nazaran, oranlar karşılaştırıldı.

İskandinav ülkelerinden Danimarka ve Finlandiya yılda 24 defa ile Avustralya’nın peşinden ikinci sırayı paylaşırken ABD yılda ortalama 23 sefer ile üçüncü, İngiltere 22.5 kere ile dördüncü, Kanada da 22 sefer ile beşinci oldu. Son sırada ise Meksika var.

Australia is the drunkest country in the world, according to survey https://t.co/ATiwdJxPgh pic.twitter.com/XFyf8ZBWrE

— New York Post (@nypost) December 2, 2021

Avustralyalı bayanlar, erkekleri geçti

Avustralyalı bayanlar, erkeklerden daha sık alkol tüketerek ülkedeki adamların en sağlam içici olduğuna dair klişeleri de yıkmış oldu.

Alkole bağlı hastaneye yatışlarda ise Avustralyalılar ‘ciddi tıbbi yardım’a başvurma açısından Finler ile birinciliği paylaştı. Her iki ülkede de alkol daha sonrası tıbbi yardıma gereksinim duyanların sayısı global ortalamanın neredeyse 3 katı. Bu durum da Kovid-19 salgınından etkilenen kamu sıhhati sisteminde başka bir yük oluşturdu.

Sonraki gün gelen pişmanlık: ‘Keşke o kadar süratli içmeseydim’

Ankete bakılırsa Avustralyalı alkol severlerin dörtte biri, sarhoşluklarının akabinde pişmanlık yaşadı, dörtte üçü ise sonraki gün ‘Keşke süratli içmeseydim’ pişmanlığı yaşadı.

Sonraki gün pişmanlığı yaşayan bir başka halk olan İrlandalıların dörtte birinden çoksı da daha az içen yahut hiç içmeyen beşerler olmayı istediklerini lisana getirdi.

Anket sonuçlarını yorumlayan araştırmacı Monica Barratt, The Latch’e verdiği görüşte, Avustralya’daki birden fazla bölgenin geçen yıl öbür ülkelerde görülen kapsamlı karantinaları uygulamaya koymadığı için insanların sık sık bira içmek için barlara ve publara gittiğini söylemiş oldu.