Ali Yanatma: Kırkpınar’da ses getirmek istiyorum

semaver

New member
Fethiye Belediyespor Kulübü atleti olan 31 yaşındaki Ali, başpehlivan olduktan bir yıl daha sonra omzundan ve sol dizinden sakatlandı. Sakatlıklarına karşın er meydanlarında çaba etmeye devam eden Ali, 2018’de Denizli’nin Çameli ilçesinde 5’incisi yapılan Hasan Şahin Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde ve 2019’da Muğla’nın Kavaklıdere ilçesinde 27’ncisi düzenlenen yağlı güreşlerde başpehlivan oldu.

Başpehlivan, daima nükseden sakatlıkları niçiniyle İzmir ve Kocaeli’nde geçirdiği başarısız ameliyatlar daha sonrası er meydanlarından uzak kaldı. Tedavisi için ülke genelinde tabip arayışına giren Ali Yanatma, şifayı Beşkaza Kültür ve Dayanışma Platformu üyesi hemşerisi Prof. Dr. Nevrez Hürriyet Aydoğan yardımıyla memleketi Muğla’da buldu.

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde dört saatlik başarılı bir operasyon geçiren Ali, er meydanlarına döneceği günü adeta iple çekiyor.

Ali Yanatma, AA muhabirine, güreşe 14 yaşında başladığını ve Fethiye Belediyespor Kulübü atleti olarak devam ettiğini söylemiş oldu.

2016’da, Edirne Kırkpınar Sarayiçi’nde şampiyon olarak başpehlivanlığa yükseldiğini hatırlatan Ali, Muğla’nın ve Fethiye’nin tek etkin güreşen başpehlivanı olduğunu lisana getirdi.

Muğlalı yağlı güreşçi, başa çıktıktan daha sonra sakatlıklarla karşılaştığını ve geçirdiği ameliyatlar daha sonrası eski performansından uzak kaldığını anlattı. Tabip arayışına girdiğini belirten başpehlivan Ali, şunları kaydetti:

“Bu sırada Beşkaza Kültür ve Dayanışma Platformu Lideri İhtilal Karakuş ile karşılaştık. Mevzuyu beraberinde platform üyesi olan Prof. Dr. Nevrez Hürriyet Aydoğan hocamıza iletti. Yapılan muayenem daha sonrası burada ameliyatın yapılabileceği ve spor ömrüme geri dönebileceğim söylendi. Dört saatlik başarılı bir operasyon geçirdim. Allah müsaade verirse iki ay daha sonra gerçekleşecek yan bağ ameliyatım akabinde fazlaca çalışarak, tekrar eski formumu yakalayıp, Muğla’yı ve Fethiye’yi en yeterli biçimde temsil edeceğim.”

“Kırkpınar’da ses getirmek istiyorum”

Ali, sakatlıklardan dolayı sıhhatine kavuşabilmek için çeşitli hastanelerde, 100 bin liraya yakın para harcadığını söz ederek memleketi Muğla’da, hemşehrileri yardımıyla yeniden sıhhatine kavuşacağını ve er meydanlarına döneceğini aktardı.

Sakatlıklarına karşın er meydanlarında yarışa devam ettiğini anlatan güreşçi, “Bu süreçte başpehlivanlıklar ve dereceler elde ettim. Lakin başarısız ameliyatlar niçiniyle bir türlü istediğim performansı yakalayamadım. Buradaki tedavimin akabinde fazlaca çalışarak, başpehlivanlığa yükseldiğim Kırkpınar’da ses getirmek, Muğla’yı en uygun biçimde temsil etmek istiyorum.” dedi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Nevrez Hürriyet Aydoğan da profesyonel güreşçi başpehlivan Ali Yanatma’nın, ağır bir spor yapması niçiniyle daha evvel iki defa müdahale geçirdiği dizine, sporunu devam ettirmesi ismine müdahalede bulunduklarını vurguladı.

Kendisini daha evvel olduğu ölçüde güreşe devam edebilmesine yönelik müdahaleler ve rehabilitasyon çalışmaları ile yeniden çayırlara kazandırmaya yönelik bir tedavi programı uyguladıklarını anlatan Aydoğan, “Ali Yanatma hayli tezli bir başpehlivanımız. Son senelerda Muğla bölgesinden yetişen kuvvetli, tecrübeli ve deneyimli bir başpehlivan. Lakin yapmış olduğu spor münasebetiyle geçirdiği diz sakatlığı ile bize geldi. Daha evvel yapılan iki operasyondaki tedavi kararı performansını daha da geliştirebilmek için eksik olan kısmı da biz grubumuzla birlikte tedavi olarak yaptık. Bundan daha sonraki süreçte de tıpkı kalitede performansını sürdürebilmesi açısından tedavimiz devam edecek.” diye konuştu.

Beşkaza Kültür ve Dayanışma Platformu Lideri İhtilal Karakuş ise 2,5 yıl evvel kurulan platformun hem kültür tıpkı vakitte dayanışmayı içeren faaliyetleri olduğunu lisana getirdi.

Yörük ve Türk kültürüne ehemmiyet verdiklerini anlatan Karakuş, yağlı güreşin de bu kültürün ayrılmaz bir modülü olduğu tabir ederek, “Bilindiği üzere başpehlivan unvanı yalnızca Kırkpınar’da alınabiliyor. 80’li senelerda Milaslı Mehmet kuvvetli başpehlivanımız vardı. Tam 30 yıl daha sonra bizler tekrar bir başpehlivana sahip olduk. Lakin şanssız bir kadro operasyonlar geçirmesi sebebiyle kendisini istediğimiz noktada gorememiştik. Platform olarak kültürümüzün yaşaması için gayret ederken, er meydanlarında bizi temsil eden bir başpehlivana duyarsız kalmamız kelam konusu olamazdı. Ali Yanatma bir zamanın daha başlangıcı olacak.” sözlerini kullandı.

Okumaya devam et...