ABD’de dış ticaret açığı Mart ayında rekor düzeye yükseldi

bencede

New member
ABD Ticaret Bakanlığı, Mart ayına ait dış ticaret bilgilerini deklare etti. Buna göre, ülkenin dış ticaret açığı, Mart ayında bundan evvelki aya kıyasla yüzde 22.3 artarak 109.8 milyar dolar oldu.


Rekor düzeye yükselen dış ticaret açığının, bu vakitte 107 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmesi öngörülüyordu. Dış ticaret açığı, Şubat’ta 89.8 milyar dolar olarak hesaplanmıştı. Ülkenin ihracatı, Mart’ta bundan evvelki aya bakılırsa yüzde 5.6 artarak 241.7 milyar dolar olurken, ithalatı yüzde 10.3 artışla 351.5 milyar dolara çıktı.


Ticaret açığı Çin ve Kanada ile arttı, AB ile azaldı


ABD’nin Çin ve Kanada ile içindeki ticaret açığı bu vakitte artış gösterirken, Avrupa Birliği (AB) ile olan ticaret açığı azalış kaydetti. Ülkenin Çin ile olan ticaret açığı, Mart’ta bundan evvelki aya göre yaklaşık yüzde 18 artarak 48.6 milyar dolara çıktı.


ABD’nin Çin’e ihracatı bu vakitte 12.9 milyar dolar olurken, ülkeden yapılan ithalat 61.5 milyar dolar olarak kaydedildi. ABD’nin Kanada ile içindeki ticaret açığı da Mart’ta yüzde 56 artarak 10.3 milyar dolara çıktı. Ülkenin AB ile içindeki dış ticaret açığı ise yaklaşık yüzde 7.7 azalışla 15.6 milyar dolara geriledi.


Kelam konusu periyotta ABD’nin açık verdiği öteki ticaret partnerleri içinde 10.6 milyar dolarla Meksika, 6.2 milyar dolarla Almanya, 6.1 milyar dolarla Japonya, 4.9 milyar dolarla Tayvan, 3.4 milyar dolarla İtalya, 3.2 milyar dolarla Hindistan, 3.1 milyar dolarla Güney Kore ve 1 milyar dolarla Suudi Arabistan yer aldı. Analistler, kelam konusu dataların ticaretin birinci çeyrekte ülke iktisadı üzerinde baskı oluşturduğunu gösterdiğini belirtti.
 
Üst