Uyuşturucudan uzak durmak için spora başladı, artık amacı dünya şampiyonluğu

semaver

New member
Eskişehir’de üniversite öğrencisi olan genç sportmen Pir Şamil Ömer Çalhan, Muaythai Avrupa Şampiyonasına hazırlanıyor. Daha evvel Çek Cumhuriyetinde düzenlenen şampiyonada Avrupa üçüncüsü, 2021’de ise dünya ikincisi olan Çalhan’ın Kick Boks kısmında da dereceleri var. Son olarak Türkiye’de birinci sefer düzenlenen Muaythai Harika Lig şampiyonluğu kazanan genç atlet, Avrupa Şampiyonası’nda ülkesini temsil etmeye hak kazandı. Spora başlamadan evvel arkadaş etrafının makûs olduğundan bahseden ulusal atlet, berbat alışkanlıklardan spor yardımıyla uzak durduğundan bahsetti. İleride dünya şampiyonu olmak istediğini söyleyen genç atlet, örnek kıymetindeki öyküsünü anlattı.

“10 arkadaşımdan 8’i uyuşturucu içerdi”

İstanbul’dan Eskişehir’e üniversite okumak için gelen ulusal sportmen, 2023’de düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonasına burada hazırlandığını söylemiş oldu. Sokakta kendini koruyabilmek için spora başladığını söyleyen Çalhan, “Muaythai başlamamdaki emel sokakta kendimi koruyabilmekti. Evvelce epeyce doğuşçu bir tiptim. 10 arkadaşımdan 8’i uyuşturucu içerdi, benim de pis bir ortamım vardı. Bilhassa dövüş sporlarında bir ahlak var, bunu almaya başladım. Spora başladığımdan beri dışarıda bir olayım yahut kavgam olmadı. 2021’de A-PLUS dünya şampiyonasında dünya ikincisi oldum. 2018’de Çek Cumhuriyeti’nde Avrupa üçüncüsü oldum. 3 kez birebir sıklette Türkiye şampiyonluğum var. Muaythai ve Kick Boks’ta 5 sefer Türkiye ikinciliğim var. Aslında bu sene dünya şampiyonluğundan hayli emindim. Lakin ayağımdaki sakatlık yine nüksetti, bu yüzden dünya şampiyonluğum elimden gitti. Bu sene dünya üçüncüsü oldum. Muaythai Harika Ligine Türkiye’de yalnızca birinci 4’e girmiş atletler katılabiliyor. Ben de yine şampiyon oldum. 2023’ün birinci aylarında yapılacak olan Avrupa şampiyonasında ülkemizi temsil edeceğim. Avrupa şampiyonu da olmak istiyorum lakin benim asıl gayem dünya şampiyonu olmak. Türk bayrağını en yükseğe çekmek istiyorum” dedi.

“O bayrağı dalgalandıracağım diyor”

Eskişehir’de uzun yıllardır yüzlerce atlete antrenörlük yapan Yüksel Çotuk, genç atletin meslek başarılarından bahsetti. Atletine hayli güvendiğini söyleyen Çotuk, konuşmasına şöyleki devam etti:

“Ömer kardeşimiz hem dünya ikinciliği, hem dünya üçüncülüğü, birebir vakitte ulusal grubun takımında vazgeçilmez bir atleti. Mustafa Özkaran hocamızın öğrencisi. Eskişehir’e geldi, burada bizimle bir arada çalışıyor, gençlerimize örnek oluyor. Bizim sporumuz topluma daha inançlı ve sağlıklı bireyler yetiştiriyor. Güçlerini sporla bu vatana hizmet için yaparlarsa daha başarılı olacaklarına inanıyoruz. Güçlerini Türkiye için harcasınlar, Türk bayrağını dalgalandırmak için harcasınlar. Biz Ömer kardeşimize hayli güveniyoruz. Mustafa hocamıza da epey teşekkür ediyorum. O da sayısız Avrupa ve dünya şampiyonu yetiştirdi. Ömer kardeşimiz de muvaffakiyetle hepimizi gururlandıracak. aslına bakarsanız başından beri konuşuyoruz, amacım dünya şampiyonluğu diyor. Kıracağım, dökeceğim fakat o bayrağı dalgalandıracağım diyor” (İHA)

Okumaya devam et...