Ulusal paraokçular Korkmaz ve Turan, deneyimlerini anlattı

semaver

New member
Burdur’da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ötürüsıyla düzenlenen söyleşiye, paralimpik okçular Bülent Korkmaz ve Murat Turan katıldı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Manisiz Erişim Topluluğu tarafınca üniversitenin konferans salonunda düzenlenen söyleşide, 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda okçuluk branşında ikincilik kazanan ulusal kadro atletlerinden Bülent Korkmaz, 9 yıl evvel spora başladığını belirtti. 37 yaşında başladığı sporda değerli muvaffakiyetler kazandığını belirten Korkmaz, “Erken başlasaydım tahminen daha fazla muvaffakiyet elde edebilirdim, lakin yaşınız kaç olursa olsun geç değil. Spor ömrümüzü değiştirdi. Ummadığınız muvaffakiyetler elde ediyorsunuz. Bu sayede her engellinin kendini değersiz hissetme durumu kalmıyor. Zira bir şeyleri başarmış ve buralara gelmişsiniz. Nitekim de engellilik, spor yapmaya mahzur değil. Çok büyük mahzurları olanlar da spor yapabiliyor, hayli az pürüzü olanlar da. Ben hayli memnunum bu sporla geç de olsa tanıştığım için” diye konuştu.

Tokyo Paralimpik Oyunları’nda makaralı yayda beşincilik kazanan Murat Turan ise 2009 yılında maganda kurşunu ile yaralandıktan daha sonra 2-3 yıllık tedavi süreci geçirdiğini anlattı. daha sonrasında yaşadıklarını anlatan Turan, “Ya konutta yatan bir engelli, ya da bir biçimde başaran, toplumun içerisinde kendini kabullendiren biri olma sonucunı vermem gerekiyordu. Spor nitekim bütün dünyamı değiştirdi. Dünyanın pek epeyce ülkesinde yarışlara gittik. Bulunduğunuz yerden dışarıya çıkarsanız farklı bir dünya görüyorsunuz” dedi.

Söyleşide Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Müdürü Mehmet Şimşek, Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Orhan Kemerkaya ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Toplumsal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Sekreteri Fatih Sayar, engelli bireylere yönelik yapılan çalışmalar hakkında iştirakçilere bilgi verdi. Aktifliğin sonunda Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karaca, iştirakçilere teşekkür evrakı ve ikram verdi.

BURDUR, (DHA)

Okumaya devam et...