Türkiye’nin birinci solo dağcısı, 59. doruğuna Ilgaz Dağı’nda ulaştı

semaver

New member
Yaptığı tırmanışlarla isminden kelam ettiren 50 yaşındaki Türkiye’nin birinci ve tek solo alpinist Erdek Cennet, “81 vilayet 81 Tepe Solo Tırmanış Anadolu Parsı Unvanı” projesi çerçevesinde Türkiye’de bulunan vilayetlerdeki en yüksek dağların doruğunu tırmanıyor. Erdek, proje sonunda 81 vilayetteki en yüksek dağın tepesine tırmanarak “Anadolu Parsı” unvanına sahip olmayı hedefliyor. 58. doruğunu Bartın’da bulunan bin 100 metre irtifadaki Drazlar Kemerli Dağı’na tırmanarak tamamlayan Cennet, son olarak Ilgaz Dağı’na tırmandı. 59. tırmanışını tamamlamak için Çankırı – Kastamonu hududundaki Ilgaz Dağı’na gelen Cennet, 2 bin 546 rakımlı Küçük Hacet doruğuna tırmandı.

Tırmandığı her doruktan bir taş topluyor

Türkiye’nin 59 vilayetinde çeşitli yüksek irtifadaki dağlara tırmanan Erdek Cennet, tırmandığı dağ doruklarından projesini çağrıştıran bir adet taş alıyor. Cennet, tırmanışlarını ise saniye saniye görüntüleyerek ölümsüzleştiriyor.

Cennet: “Projem, dağcılık tarihinde bir ilk“

“81 vilayet 81 Tepe Solo Tırmanış Anadolu Parsı Unvanı” projesinin dağcılık tarihinde bir birinci olduğunu söz eden Erdek Cennet, “Benim ’81 vilayet 81 Tepe Solo Tırmanış Anadolu Parsı Unvanı’ isimli projem dağcılık tarihinde bir birinci ve unvan verilmesine yönelik bir projedir. Projemin içeriği 81 vilayetimizdeki en yüksek dağın tepesine tırmanan solo alpinistlere ‘Anadolu Parsı‘ unvanı verilmesi tarafındadır. Türkiye’nin en geniş çerçevedeki, alpinizmde yüksek irtifaya yönelik bir projedir. Bu proje ile 81 vilayetteki en yüksek dağların doruğuna solo tırmanış yapıyorum. Bugün burada projem çerçevesinde 59. vilayet Kastamonu, 59. tepem Ilgaz Dağı Küçük Hacet tepesi ve 2 bin 546 metre irtifadayım. Doruğa başarılı bir biçimde ulaştım. Bu projeme başlamadan evvel 450’den çok tepem, 81 vilayetimizdeki en az 60 adedini muvaffakiyetle gerçekleştirmiştim, ’81 vilayet 81 Tepe Solo Tırmanış Anadolu Parsı Unvanı‘ isimli projem başladıktan daha sonra bugün 59. tepemi gerçekleştirdim” dedi.

“İz kaydı olmayan rotalarda yol ve rota iz kaydı çıkarıyorum”

Türkiye’nin birfazlaca dağında yol ve rota iz kaydının olmadığını vurgulayan Erdek Cennet, yol ve rota iz kaydı çıkararak kendisinden daha sonra tepe yapacak alpinistlere öncü olmak istediğini kaydederek, “Projem, ülkemizdeki dağcılık, tabiat sporları başka tüm turizm alanlarına hitap ediyor. Dağlarımızı tanıtıyoruz. Ülkemizde biroldukça dağımızda yol ve iz haritası yok. Bu proje çerçevesinde birinci sefer ülkemizde 81 vilayetimizdeki dağların doruklarının rota iz kayıtlarını çıkarıyorum. Ülkemizde mevcut 2 bin 343 tane tepe yapılacak dağlar var” diye konuştu.

“Rota başlangıcımı toplumsal, ekonomik ve kültürel etkileşim için tepenin tabanındaki köyde yapıyorum”

Doruğuna tırmanacağı dağların tabanındaki köyü rota başlangıcı olarak belirlediğini kaydeden Cennet , “Rota başlangıcımı ekseriyetle tepenin tabanındaki köyden yapıyorum. Bu proje çerçevesine giren solo alpinistler rota başlangıçlarını o köyden başlatacakları için, rotalarını başlatacakları köy sakinleri ile toplumsal, ekonomik ve kültürel bir alaka içerisinde olacağından dolayı katkı sağlayacaktır. Öteki ülkelerde yüksek irtifalarla ilgili proje ve unvanlar var. Bizim ülkemizdeki ve başka ülkelerdeki yüksek irtifacılar, o unvanları almak için azim gösterip çalışıyorlar. Bizim ülkemizde de ‘Anadolu Parsı’ unvanının olması bilhassa yüksek irtifa dağcılığıyla ilgili büyük bir potansiyel oluşturuyor. Öteki ülkelerden bu unvanı almak isteyecek olan yüksek irtifacı alpinistler olacaktır. Projem ülkemize bir paha katacaktır. Bu çerçevede hem vilayetlerimizi tanıtıyorum tıpkı vakitte vilayetlerimizdeki mükemmel ötesi tabiatımızı birebir vakitte dağlarımızı tanıtıyorum. esasen iz kayıtlarını çıkardığım için herkes inançlı bir biçimde rota iz kaydımı takip ederek rota başlangıç alanından tepeye ulaşıp yenidendan rota başlangıç alanlarına ulaşıp harikalığı yaşayabilirler” formunda konuştu.

“Gerçekleştirdiğim birinciler, Türk dağcılık tarihinde birer ilktir”

Gerçekleştirdiği birincilerin Türk dağcılık tarihinde de birinci olduğunu kelamlarına ekleyen Cennet, “Türkiye’de bendilk öncesine kadar ‘Solo Alpinist ‘ kavramı yoktu, benimle birlikte Türkiye’de birinci sefer bu kavram oluştu. Projem çerçevesinde Ağrı Dağı 5 bin 137 metrede yüzde 11 ölçüsünde oksijenle 3 gün 2 gece kalarak bir birinci gerçekleştirmiştim. Arka arda farklı bölgeler ve farklı vilayetlerde yüksek irtifa dağı olarak 1 günde 3 vilayette 3 tepeyi, ondan sonrasında 1 günde 2 vilayette tepe, 5 günde 5 vilayette 5 tepeyi gerçekleştirmiştim. Projem çerçevesinde gerçekleştirdiğim tüm birinciler Türk Dağcılık Tarihinde hepsi birer ilktir” tabirlerini kullandı.

Okumaya devam et...