Taha Akgül: bir daha olimpiyat şampiyonu olacağım

semaver

New member
Bir dizi temaslarda bulunmak üzere memleketi Sivas’a gelen ulusal güreşçi Taha Akgül, Sivas Demirspor Kulübü’nü ziyaret etti. Ulusal atlet Akgül, güreş grubunda derece yapan atletlerle bir ortaya gelerek, spor gereci takviyesinde bulundu.

Spor materyal dağıtım merasimine TÜRASAŞ Sivas Bölge Müdürü Atanur Karadağ, Sivas Sportmen Eğitim Merkezi Müdürü Yusuf Keskin, antrenörler ve sportmenler katıldı.

Taha Akgül, çabucak sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kendi imkanları ile güreşçilere gereç yardımı yaptığını söyleyen Akgül, “Kendi yetiştiğim kulübüme geldim. Bu salon daha berbat koşullardayken idman yaptım. Şu anda kurallar sahiden hayli yeterli. Genç kardeşlerimiz hayli şanslılar bu hususta. Burada alt yapıda 80 tane atletimiz var. Konutlarından servisle getirilip, burada idman yapıyorlar. Bu atletlerimiz inşallah benim geçtiğim yollardan geçecekler. Onlar için verdiğimiz eşofman, tişört ve güreş ayakkabısı onlara motivasyon sağlayacak. Bizim vaktimizde bu stil şeyler motive sağlıyordu. Onlar bu kurallara ulaşamıyorlar. Güreş ayakkabısını nitekim bulmak, giymek kolay değil. Ben de onlara kendi bütçemle bir yardımda bulunmak istedim. Hem eşofman hem tişört birebir vakitte güreş ayakkabısı. İnşallah onlara güreş alanında bir nebze olsun katkıda bulunmuşumdur. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Onlar bizim geçtiğimiz yollardan geçiyorlar. İnşallah Anadolu’daki güçlü kaidelerden çıkarak epey büyük şampiyonluklar elde edecekler. Sivas Demirspor’a ve genç kardeşlerime bir nebze de katkım var ise ne memnun bana” diye konuştu.

“Dünya minderlerinde 5-6 yıl daha sonra onları izleyeceğiz”

Kendisinin de Sivas Demirspor Kulübü’nde yetiştiğini hatırlatan Akgül, “Onlarla evvela sohbet ettik ve idman yaptık. Onlara; ‘Ben de sizlerin yaşında bu yollardan geçtim ve hiç madalya kazanamadım. Çalışmalarınızı hiç bir biçimde aksatmayın. Madalya kazanamayabilirsiniz fakat moralinizi bozmayın. Kıymetli olan A ekipte madalya kazanabilmek’ diyorum. Bir de onlara memleketimizde güreşin değerinden bahsettim. Bu topraklardan nitekim düzgün güreşçiler çıkıyor. Bu 80 atletten epeyce büyük yetenekler çıkacaktır. Dünya minderlerinde 5-6 yıl daha sonra onları izleyeceğiz. Ben bu salondan çıktım, onlar da bu salondan çıkıp olimpiyat şampiyonu olabilirler” sözlerini kullandı.

“2024 benim için tepe olacak”

Paris Olimpiyatları’nda altın madalya kazanıp mesleğini noktalayacağını kaydeden başarılı güreşçi, “Çalışmalarım devam ediyor, Nisan ayının 15’inde Avrupa şampiyonluğu hedefliyorum. Artık memleketler arası bir turnuvamız var. ondan sonrasında Zagreb’de Avrupa şampiyonu olursam, çift haneli sayılara çıkacağım. Dünyada geçmiş tarihte çift sayılara çıkan hiç kimse olmadı. Şayet 10 yapabilirsem epeyce büyük bir rekor olacak. Bu sene 10. Avrupa şampiyonluğumu kazanmak için var gücümle çalışıyorum. Bir öbür gayem de 2024’te oynanacak Paris Olimpiyatları. Ben de işimizi tepede bırakmak istiyorum. 2024 benim için tepe olacak. İnşallah bir daha olimpiyat şampiyonu olacağım. En son olimpiyat şampiyonasında en favori rakipleri yenerek şampiyon oldum. Bunu Paris’te de yapabilirim. bir daha başarabilirsem güreş mesleğimi tepede, minderle vedalaşacağım” halinde konuştu.

hemen sonrasında Taha Akgül, atletlerle birlikte toplu hatıra fotoğrafı çektirdi.

İHA

Okumaya devam et...