Seren Ay Çetin: “Dünya şampiyonluğu getiren birinci Türk olacağım”

semaver

New member
54 kiloda 2’nci sırada bulunan 25 yaşındaki Seren Ay Çetin’in karşısına çıkmak istemeyen dünyanın bir numarası Meksikalı Yuliah Luna şimdilik altın kemerini koruyor. Meksikalı ile final maçına çıkmak isteyen Seren Ay Çetin’in bu talebine WBC idaresinden ‘Eliminator’ teklifi geldi. Eliminator karşılaşması için rakibi de muhakkak olan Seren Ay Çetin, TOP15 ortasında bulunan İspanyol Mary Romero ile karşılaşacak. 18 Mart’taki çaba İstanbul’da oynanacak.

ANTRENMANDAN KOVULMUŞTU, ARTIK ALTIN KEMER PEŞİNDE

Boksa başlamadan evvel çeşitli spor branşlarını deneyen Seren Ay Çetin, Kadıköy Boks Kulübü’nde idman yapan atletleri görür görmez boksör olmaya karar verdi. Yaşı küçük ve fiziği zayıf olan Seren Ay, kenardan izlediği boksörlerin ortasına karışabilmek için hayli uzun müddet bekledi. 14 yaşında tanıştığı boks ile birinci başta maksadına ulaşamadı. Amatör boksta ulusal sportmen olan ve Türkiye’yi olimpiyatlarda temsil eden Serdar Avcı, Seren Ay’ın ısrarla idmana çıkmak istemesine karşın buna müsaade vermedi. Kulüpten, tabir yerindeyse ‘kovarak’ meskenine gitmesini istedi. Bir gün daha sonra sabah erken saatlerde Seren Ay bir daha kulübün kapısına gelmişti. Israrla içeri girmek ve boks yapmak istiyordu. Serdar Avcı bu sefer kabul etti lakin sert bir boksör ile maç yapmasını istedi. O gün dayak yese de düşmeyen, vazgeçmeyen, çelimsiz imajına karşın kuvvetli kalan Seren Ay’ı görür görmez ‘tamam artık gelebilirsin’ dedi. O günlerdeki hırsını bugünlere kadar taşıyan Seren Ay, idmandan kovulduğu Kadıköy’den artık Dünya Şampiyonluğu’na yanlışsız koşuyor.

RAKİBİNE MEYDAN OKUDU

18 Mart’ta Eliminator karşılaşmasında Romero’yu devirdiği vakit dünyanın 1 numarası Meksikalı Yuliah Luna, Seren Ay ile altın kemerini muhafaza maçına çıkmak zorunda kalacak.

Bu şuurla çalışmalarını hızlandıran Kadıköy Boks Kulübü atleti Çetin, hem İspanyol tıpkı vakitte Meksikalı rakiplerine meydan okuyarak “Zorunlu rakip olarak karşısına çıkacağım. Kaygının ecele yararı yok. Mart’ta maçım var ve kemeri aldıktan 6 ay daha sonra dünya şampiyonluğu getiren birinci Türk olacağım” dedi.

WBC International ve WBC Asya gümüş kemer sahibi Serdar Avcı’nın antrenörlüğünü yaptığı Seren Ay Çetin, Demirören Haber Ajansı’na verdiği demeçte, “Öncelikle kendimi epeyce âlâ hissediyorum. Küçük bir pürüz oldu aslında. Ben bu kemeri alırken dünya şampiyonluğuna hak kazanacağım için epey memnundum. Bir daha sonraki adımımızın dünya şampiyonluğu olacağını umuyorduk. Lakin listede iki numaraya yerleştim ve kilomun şampiyonu beni seçmek istemiyor. Bunun tahlilini bir biçimde bulabildik. Eliminator diye bir kemer var, onu oynayacağız ve mecburî rakip olarak karşısına çıkacağım. Dehşetin ecele yararı yok, bir biçimde kemeri alacağım. Mart’ta maçım var ve kemeri aldıktan 6 ay daha sonra dünya şampiyonluğu getiren birinci Türk olacağım” halinde konuştu.

“RAKİBİM HİÇ NAKAVT OLMAMIŞ, ONA BİR BİRİNCİSİ YAŞATACAĞIM VE HİÇ UNUTAMAYACAK”

Rakibini de pahalandıran Seren Ay Çetin, “Rakibimi tanıyorum, çılgın bir bayan. Yeterli bir boksör, EBU’nun (Avrupa Boks Birliği) Avrupa şampiyonu, 3 kez de kemeri korudu. Kendisini tebrik ediyorum ve memnunum. Bir şampiyonun daha üzerini çizeceğim. Ringde her şey mübahtır. bir daha nakavt gayesiyle çıkacağım. Daha evvel bu rakibim hiç nakavt olmamış, fazlaca heyecanlıyım. Birinci kez ben onu nakavt edeceğim. Buna tartı vereceğim ve o da beni hiç bir vakit unutamayacak” dedi.

SERDAR AVCI: DÜNYA ŞAMPİYONU LUNA, SEREN AY İLE MAÇ YAPIP KENDİNİ RİSKE ATMAK İSTEMİYOR

Kadıköy Boks Kulübü kurucusu ve WBC International ile Asya gümüş kemer sahibi Serdar Avcı, Seren Ay’ın bir tarih yazdığını hatırlatarak, “WBC Silver Gold alan birinci bayan boksörümüz. WBC biliyorsunuz dünyanın en büyük ve itibarlı federasyonu. Aslında bir bu unvandan daha sonra ikinci sıraya yerleşince, dünya şampiyonunun bizimle maç yapmak isteyeceğini ve bize meydan okuyacağını düşündük. Hak esasen bizimdi. Ancak tabi dünya şampiyonunun kemerini korumak için unvan maçını top 15’ten seçmesi lazım. Top 15’te de artık baktığınız vakit 14’üncü, 13’üncü sıradaki varken 2’nci sıradakiyle maç yapıp kendini riske atmak istemiyor dünya şampiyonu. Lakin Seren Ay’ın da dediği üzere yani dehşetin ecele yararı yok. Dünya şampiyonunun bizden kaçmasının bir manası yok. Er ya da geç karşılaşacağız. Bunu WBC’ye sorduk, dedik ki biz iki numaraya çıktık ve dünya şampiyonluk unvan maçı bizim hakkımız. Onlar ise ‘evet dünya şampiyonluk maçı sizin hakkınız fakat top 15’ten seçme talihi var şampiyonun’ dediler. O yüzden bunun önüne geçmek için ne yapmamız lazım diye sorduğumuz vakit Eliminator diye bir şampiyonluk olduğunu ve bu şampiyonluk unvanını aldığınız vakit bir daha sonraki maç 54 kilo dünya şampiyonunun mecburî rakibi oluyorsunuz denildi ve biz de bunu kabul ettik” açıklamasında bulundu.

“18 MART ÇANAKKALE GEÇİLMEZ, SEREY AY ÇETİN DEVRİLMEZ”

Şimdiye kadar hiç hezimet yüzü görmeyen Seren Ay Çetin, gayretin Çanakkale Zaferi’nin yaşandığı tarihte oynanacağını hatırlatarak boksseverleri maçı izlemeye davetti etti ve her zamanki üzere argümanlı konuşarak, “Çanakkale Zaferi’nin yaşandığı gün salona maçı izlemeye gelin, 18 Mart Çanakkale geçilmez, Seren Ay Çetin devrilmez” formunda konuştu. Başarılı sportmen kelamlarını şöyleki tamamladı:

“Benim en büyük avantajım esasen antrenörümün epey deneyimli ve güzel bir boksör olması. Kendisinin antrenörlük deneyimlerine inancım ve hürmetim sonsuz. Onun yaptırdığı idman programıyla dünyadaki herkese meydan okuyabilirim ve bunu da yapıyorum. Fakat beni görmezden geliyorlar. Eninde sonunda hepsi bir gün bana çarpacak. Kilomun şampiyonu kemeri bir periyot daha koruyacak. Fakat daha sonraki periyot artık bana geçecek ve benim saltanatım sürecek. İnşallah ne vakit istersem de bu biçimde bırakacağım, kemerleri de boksu da. Herkese kelam veriyorum ve hayli argümanlı konuşuyorum. Bu kadar savın altını dolduran idmanlarım var, emeğim ve akıttığım ter var. Kendime ve antrenörüme inancım sonsuz. Siz de bana itimadın.”(DHA)

Okumaya devam et...