Sebzeli Köfte Dizme

Beykozlu

New member
Sebzeli Köfte Dizme Tanımı İçin Materyaller

Sebzeler;

• 3 orta uzunluk patates
  • 2 orta uzunluk patlıcan
  • 1 adet domates (süslemek için)
  • 1 adet soğan (süslemek için)
Köfte için;

• 500 gr kıyma
  • 1 adet yumurta
  • 2 yemek kaşığı galeta unu
  • 1 adet orta uzunluk soğan
  • 1 diş sarımsak
  • 1 tutam maydanoz
  • Tuz, karabiber, kimyon, kekik
Sosu için;

• 1 tatlı kaşığı biber salçası
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 2 su bardağı ılık su
  • 5 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Tuz
Sebzeli Köfte Dizme Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

Herkese merhaba ????‍
♀
.

1. Köftemizi yapmakla başlayalım.
  2. Kıymayı yoğurma kabına alalım, üzerine rendelediğimiz soğanı, yumurtayı, ince kıydığımız maydanozu, galeta ununu, rendelediğimiz sarımsağı, dilediğimiz baharatları ve tuzu alalım.
  3. Köfte harcımızı hoş bir biçimde yoğuralım.
  4. çabucak sonrasında streçleyelim 1-2 saat kadar buzdolabında dinlendirelim.
  5. Dinlendikten daha sonra sebzelerinizin boyutuna nazaran biçim verelim.
  6. Ben köftelerimi mühürledim içi çiğ kalmasın diye sizler ciğden de yapabilirsiniz isteğe bağlı.
  7. Patatesleri soyalım, patlıcanları çizgili soyalım.
  8. daha sonrasında sebzelerimizi yuvarlak bir biçimde dilimleyelim ben formlu kesecek kullandım.
  9. Yuvarlak borcam alalım ve bir patates, bir patlıcan ve köfte olacak biçimde dizelim.
  10. Sosu için uygun bir kabın içerisine salçaları, sıvı yağı, tuzu ve sıcak suyu alarak karıştıralım ve yemeğimizin üzerine gezdirelim.
  11. Kalan boşluğa ortasına soğanı domatesi ve biberi dilediğiniz biçimde yerleştirebilirsiniz.
  12. Yemeğimizi ve 180°c fırında yaklaşık 1 saate yakın pişiyor, evvel yarım saat pişirelim.
  13. ondan sonrasında ben çıkarıp değiştirme yaptım sebzelerin üste gelen yerini alta getirdim nar üzere olsun diye tekrar fırına verdim.
  14. Yarım saat daha kızarana kadar ondan sonrasında patateslerini denetim ederek fırından çıkabilirsiniz. Yemeğimiz servise hazır.
Afiyet olsun ????.

Sebzeli Köfte Dizme Tanımı Fotoğraflı Yapılışı