Retina Dekolmanı Nedir?

celikci

New member
Gözün görme merkezi ve hudut hücrelerinin olduğu retina katmanında yırtık yahut çeşitli sebeplerle ayrılma olması kararında oluşan klinik tabloya retina dekolmanı denir. Retina dekolmanı, görme duyusuna ziyan veren ve büyük tehdit açan göz hastalıkları içinde yer alır.

Retina dekolmanının çeşitli alt tipleri mevcuttur (yırtıklı, eksudatif, traksiyonel). Hepsinin oluşum düzeneği farklı olsa da sonuç kliniği benzeridir. Retina dekolmanında retina katmanı besleyici dokudan ayrılmaktadır. Besleyici dokudan ayrılan retina süratli bir biçimde tedavi edilmezse besinsiz ve oksijensiz kalarak fonksiyon ve görme kaybına uğrayacaktır. Retina dekolmanı riskini arttıran durumlar içerisinde; ailede retina dekolmanı öyküsü, daha evvel geçirilmiş göz cerrahisi (katarakt, glokom, vs), ileri yaş, travma, kimi gelişimsel bozukluklar, sert sporlar, ileri miyopi, vs. üzere etkenler sayılabilir. Retina dekolmanı ileri ve orta yaş kümesinde daha sık görülse de değişen etkenler ile her yaşta izlenebilir.

Hastalığın belirtileri içinde; siyah perdelenmeler, göz açık ya da kapalı durumdayken ışık çakmaları, ansızın gözün önünde uçuşan çizgi yahut noktaların görülmesi sayılabilir. Öbür belirtiler ise; görme alanını bir bölgesinden başlayarak daralması, çizgileri kırık görme, görme alanında leke oluşmasıdır. En çoğunlukla görülen belirti flaş patlaması yahut şimşek çakması üzere tariflenen ışık çakmalarıdır. Belirtileri hissetmeniz durumunda en süratli biçimde göz muayenesi olmanız gerekmektedir. Zira retina dekolmanı süratli ilerleyen ve vakit kaybı arttıkça görme azalmasının daha hayli olabileceği bir klinik tablodur.

Retina dekolmanı tanısı göz muayenesinde; göz bebeğinin genişletilip özel merceklerle retina katmanının muayenesi ve taranması ile temalır. Göz ultrasonu tanıyı destekleyici bir görüntüleme usulüdür. Retina dekolmanın tedavisinde hastalığın ve yırtığın durumuna göre; medikal tedavi, lazer cerrahisi, gözün içine gaz enjeksiyonu (pnömotik retinopeksi), konvansiyonel skleral serklaj cerrahisi yahut pars plana vitrektomi cerrahisi uygulanır.

Retina dekolmanı süratli müdahale edilmezse körlüğe kadar ilerleyen bir hastalıktır. Hastaların üstte belirtilen retina dekolmanı belirtilerini hisseder hissetmez en yakın vakitte göz tabibine muayene olması kuraldır. Retina dekolmanı için üstte bahsedilen risk faktörlerini içeren hastaların nizamlı retina muayenelerini yaptırmaları ehemmiyet arz etmektedir.
 
Üst