OpenAI “muazzam bir büyüme” görüyor: ChatGPT Enterprise'ın 600.000 kullanıcısı var

Adanali

Member
OpenAI'ye göre, artık 600.000'den fazla kullanıcıyı üretken yapay zeka sohbet robotunun ücretli kurumsal sürümüne çekmeyi başardı. Operasyonel faaliyetlerden sorumlu OpenAI yöneticisi Brad Lightcap, bunu finans haber ajansı Bloomberg ile yaptığı röportajda açıkladı. Lightcap, Ocak ayında Chatgpt Enterprise'da hala 150.000 kullanıcının bulunduğunu söyledi ve büyük bir büyümeden bahsetti.

Duyuru

Geçtiğimiz Ağustos ayında tanıtılan ChatGPT “Enterprise” tarifesi büyük şirketleri hedef alıyor ve OpenAI'nin yapay zeka sohbet robotundan para kazanmak istediği ücretli tekliflerden biri. Ayrıca daha küçük şirketler için “Takım” iş planı ve özel kullanıcılar için “Artı” abonelik sürümü de bulunmaktadır. Lightcap, son iki tarifeyle kaç müşteri elde etmeyi başardığını söylemedi. OpenAI'ye göre kurumsal fiyatlar, diğer şeylerin yanı sıra, ne konuşmaların ne de yüklenen kurumsal verilerin sinir ağlarının eğitimi için kullanılmaması avantajını sunuyor. Bu nedenle, ödeme yapanlar da dahil olmak üzere özel kullanıcılar kendilerini eğitim materyalleri arasında sayabilirler.

Kurumsal yapay zeka savaşı

Lightcap, bu yılın yapay zekayı işletmelere tanıtma yılı olacağını söyledi. Muazzam bir ivme var. Ancak Amazon'la yakın işbirliği içinde çalışan ve Claude model ailesi yakın zamanda testlerde OpenAI'nin GPT-4'ünü geride bırakan Anthropic gibi kurumsal müşteriler için verilen mücadelede rekabet uyumuyor. OpenAI, Microsoft'la milyar dolarlık bir anlaşma imzalamış ve Redmond yazılım şirketinin yardımcı pilotuna yapay zeka arka ucu sağlasa da, kurumsal müşteri edinme konusunda birbirleriyle rekabet etmeye devam ediyorlar.

Lightcap, OpenAI'nin şu anda yaklaşık 1.200 çalışanının bulunduğunu açıkladı. Start-up, Japonya'da bir şube açmayı planlıyor. OpenAI başkanı ayrıca medya şirketleriyle yapılan içerik anlaşmaları konusuna da değindi. Aralık ayının sonunda OpenAI, Alman yayıncı Axel Springer ile diğer hususların yanı sıra Springer içeriğini örneğin model eğitimi ve chatbot yanıtları için üç yıl boyunca kullanabilmek konusunda anlaştı. Bunun için on milyonlarca avro harcanacak. Lightcap, “Gelecekte bu konuda bizden çok daha fazlasını bekliyorum” dedi.

(yardım)

Haberin Sonu