New York’ta binlerce kişi ‘kürtaj hakkı için sokağa çıktı

bencede

New member
ABD’de tartışmalı konulardan biri olan kürtaj, Yüksek Mahkeme’nin ülke genelinde kürtaj hakkını koruyan 1973 tarihindeki Roe-Wade sonucunı iptal edeceğine yönelik taslağın basına sızmasıyla bir daha ülke gündemine oturdu.


Kürtaj hakkını garanti altına alan sonucun Yüksek Mahkeme tarafınca iptal edileceğine dair tezler yansılara niye oldu.


New York’ta binlerce kişi, kürtaj hakkını savunmak için sokağa çıktı ve Yüksek Mahkeme’nin muhtemel iptal sonucunı protesto etti.


Şovlara New York Başsavcısı Letitia James, komedyen Amy Schumer, ünlü oyuncu Cynthia Nixon üzere isimler de katıldı.


Amerikan Politico siyasi haber sitesi tarafınca sızdırılan Yüksek Mahkeme karar taslağına Demokratların yansısı de sert oldu.


Mahkemenin muhafazakar yargıçlarından Yargıç Samuel Alito tarafınca kaleme alındığı ileri sürülen taslak görüş, 1973 tarihindeki “Roe-Wade sonucu” olarak bilinen ve ABD’de kürtajın anayasal bir hak bulunmasına temel teşkil eden sonucun açıkça yanlış olduğunu ve kaldırılması gerektiğini belirtiyor.


Sızdırılan Yüksek Mahkeme görüşünde, Roe-Wade sonucunın “açıkça yanlış”, “öne sürülen nedeninin son derece zayıf” ve “toplumsal manada ziyanlı sonuçları olduğu” söz ediliyor. Kelam konusu metinde ayrıyeten “kürtaj hakkının ülke tarihinde ve geleneklerinde esaslı bir yerinin olmadığı” biçimindeki değerlendirmenin de yer aldığı belirtiliyor.


Mahkemenin temmuz başında kelam konusu kürtaj görüşünü açıklaması beklenirken, basına sızan doküman ABD medyasında geniş yankı buldu.


Mahkeme tarihinde birinci sefer bu derece kıymetli bir kararla ilgili basına sızıntı olduğu belirtilirken, gerçekleşmesi halinde ABD Yüksek Mahkemesi ülkede Cumhuriyetçilerle Demokratlar içindeki en büyük ayrışma hususlarından birinde görüş değiştirmiş olacak.


Amerikan medyası, Yüksek Mahkemenin bu istikamette açıklayacağı bir sonucun ülkede sarsıntı tesiri yaratacağına ve siyasi bölünmenin daha da artacağına vurgu yapıyor.


ABD Lideri Joe Biden, sızıntının akabinde “kürtaj temel haktır” açıklaması yaptı.


Texas başta olmak üzere biroldukca eyalette kürtajın yasaklanmasına yönelik mahkeme kararları çıktığını anımsatan Biden, bu kararların akabinde danışmanlarına, kürtaj hakkının korunması konusunda talimat verdiğini belirtti.


Biden, açıklamasında Kongre üyelerine de davette bulunarak “Mahkeme Roe sonucunı iptal ederse bir hanımın seçim hakkını korumak da ülkemizin seçilmiş bireylerine ve kasım ayındaki seçimlerde seçmenlere düşer.” iletisi verdi.


9 üyeli Yüksek Mahkemedeki 3 yargıcın liberal, 6 yargıcın ise muhafazakar eğilimlere sahip olduğu biliniyor.
 
Üst