Microsoft'a göre bilgisayar kesintisi 8,5 milyon cihazı etkiledi

KodKralicesi

Global Mod
Global Mod
Kesintinin nedeni, dünyanın en popüler işletim sistemi olan Windows işletim sistemiyle uyumlu olmadığı ortaya çıkan CrowdStrike yazılım güncellemesiydi.

Microsoft, “Yüzde küçük olsa da, önemli ekonomik ve sosyal etkiler, CrowdStrike'ın birçok hayati hizmeti yöneten şirketler tarafından kullanıldığını yansıtıyor” diye ekledi.

Dünya geneline yayılan CrowdStrike yazılım arızası nedeniyle havalimanlarındaki binlerce uçuş iptal edilmek zorunda kaldı ve çok sayıda hastane, devlet kurumu, fabrika ve televizyon kanalının faaliyetleri kesintiye uğradı.

Microsoft'un başkan yardımcısı David Weston, blogunda olayın kendi şirketinin “kapsamı dışında” olduğunu söyledi. Sanal elektrik kesintisinden etkilenen kuruluşlara yardım etmek için yüzlerce mühendis ve uzmanı görevlendirmek gibi şirketinin aldığı önlemleri ayrıntılarıyla anlattı.

“CrowdStrike, Microsoft'un Azure altyapısının (bulut hizmeti, ed.) hatalı güncellemenin düzeltilmesini hızlandırmasına olanak tanıyacak geniş ölçekli, dağıtılabilir bir çözüm geliştirmemize yardımcı oldu” diye açıkladı.

Bulut teknolojisinde Amazon'un arkasında ve Google'ın önünde dünyanın iki numarası olan Microsoft, sorunun kendi sektörü üzerindeki etkisi hakkında bilgi paylaşmak için iki ana rakibiyle birlikte çalıştığını da söylüyor.

David Weston, “Bu olay, geniş ekosistemimizin birbirine bağlı doğasını gösteriyor: küresel bulut sağlayıcıları, yazılım sağlayıcıları, siber güvenlik şirketleri ve diğer yazılım sağlayıcıları ve müşteriler” diye açıkladı.