Mehdi Salman Pour: Dünyada hakem olarak en kuvvetli ülke Türkiye

semaver

New member
Türkiye’de birinci kere Trabzon’da 18-28 Şubat tarihlerinde düzenlenmesi planlanan ‘15’inci Paten Futbolu Dünya Şampiyonası’ öncesinde karşılaşmaları yönetecek 40 hakeme C sınıfı memleketler arası yeterlilik sertifikası verildi. Hamamizade İhsan Beyefendi Kültür Merkezi’nde düzenlenen merasime Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Lokman Arıcıoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Gençlik ve Spor Daire Lideri Özgür Kara, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Kültür, Sıhhat ve Spor Dairesi Lideri Ömer Salimoğlu, Ortahisar Belediyesi Kültür Müdürü Sadettin Önsel, Paten Futbolu Türkiye Temsilcisi Sayim Adanur, Gençlik Spor İlçe Spor Müdürü Ecvet Kurt, Hakem ve Gözlemciler Dernek Lideri Murat Şener, Hakem ve Gözlemciler Vilayet Hakem Heyeti Lideri Ali Şükrü Beldüz katıldı.

Dünya Paten Futbol Federasyonu Lideri Mehdi Salman Pour, törilk öncesinde iştirakçilere paten futbolunun tarihçesi hakkında bilgi vererek şampiyona programı hakkında açıklama yaptı. Pour’un konuşmasının akabinde hakemlik eğitimi alan iştirakçilere sertifikaları merasimle takdim edildi. Merasimin akabinde Dünya Paten Futbol Federasyonu Lideri Mehdi Salman Pour’a tertipteki katkılarından dolayı Hakem ve Gözlemciler Dernek Lideri Murat Şener, Hakem ve Gözlemciler Vilayet Hakem Heyeti Lideri Ali Şükrü Beldüz tarafınca teşekkür plaketi verildi.

POUR: HAKEMLERE SPONSOR OLUYORUZ

Futbolun ‘aut’ ve ‘korner’ kurallarının yer almadığı spor kolunun dünya şampiyonasını Trabzon’da düzenlenmesinden memnun olduğunu söyleyen Federasyon Lideri Mehdi Salman Pour, “Dünyada hakem olarak en kuvvetli ülke şu an Türkiye oldu. Dünyada 40 hakemin olduğu diğer bir ülke yok. Çok gururlandım. Bu sertifikaları almak kıymetli. Sertifikaların fiyatı olağanda 60 bin dolar lakin biz hakemlere sponsor oluyoruz. Olağanda her ülkede bu kadar hakem olmaz zira hayli bütçe gerekir. Ama Türkiye’yi epey seviyorum, tıpkı benim ülkem. Şu an C sertifikalı 40 hakem var, ileride B sertifikalı 20 hakem daha olmasını planlıyoruz” dedi.

“BU SPOR TÜRKİYE’DE TRABZON’DAN DOĞUYOR”

Dünya Paten Futbolu Federasyonu Türkiye Temsilcisi Sayim Adanur da “Katar’daki Dünya Kupası sebebiyle birfazlaca ülke aralık ayında düzenlemek istediğimiz şampiyonaya katılamayacaktı. O niçinle şubat ayına erteledik. Biz de daha yeterli hazırlandık. Şu an dünyada federasyonun müsaadesiyle bu futbola hakemlik yapacak 40 kişiyi yetiştirdik. Dünya genelinde 60 hakem vardı. 40 tane daha eklenince Türkiye ile birlikte 100 hakem oldu. Her şey yeni başlıyor. Türkiye’de de bu spor Trabzon’dan doğuyor. 95’e yakın ülkeyi davet ettik, 40’a yakını gelmeyi kabul etti” diye konuştu.

DHA

Okumaya devam et...