Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim: Elimde olsa kemeri Cengizhan Şimşek’e veririm

semaver

New member
Edirne’de gerçekleştirilen 661’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivan olan Cengizhan Şimşek’in 1-3 Temmuz’da güreştiği devirde aslında cezalı olduğu anlaşıldı. Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Heyeti, Türkiye Dopingle Çaba Kurulu’nun (TMOK) başvurusu üzerine, doping denetim havuzunda bulunmasına karşın 2020 yılının ocak, temmuz ve ekim aylarında yer bildirimi yapmayan 2022 yılı Kırkpınar Başpehlivanı Şimşek’e 9 Mart 2022’den geçerli olmak üzere 1 yıl men cezası verdi. Şura, atletin 1.10.2020’den itibaren elde ettiği tüm ödül ve derecelerin iptaline hükmetti. sonucun akabinde 2022 yılı Kırkpınar başpehlivanlığının, ikinci olan Mustafa Taş’a verilmesi gündeme geldi.

SEYFETTİN SELİM: CENGİZHAN’LA İLGİLİ TALİHSİZLİK YAŞANDI

Konuyla ilgili Edirne’de basın mensuplarına açıklamalarda bulunan 662’nci Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, “Bu sene Kırkpınar’da Cengizhan Şimşek ile ilgili bir talihsizlik yaşandı. Cengizhan Şimşek, bu sene Kırkpınar’ı aldı lakin daha evvel usulen yapması gereken, doping heyetine 1,5 sene uğramamış. 1,5 sene içerisinde 4-5 kere telefonla görüşmüşler, yerini aramışlar, bulamamışlar. Bundan dolayı da pişman. Doping şurasından dolayı burada bir cezai süreç oluyor” diye konuştu.

“YAPACAK FAZLA BİR ŞEY YOK, KANUNLAR BELLİ”

Mevcut Klasik Güreşler Federasyonu ve Türkiye Güreş Federasyonu liderleriyle görüştüğünü, yapılacak bir şeyin olmadığını lisana getiren Selim, “Ben, federasyon lideri ile görüştüm. Daha evvelki federasyon lideri Hamza Yerlikaya ile görüştüm. Yapacak epey fazla bir şey yok lakin bilmeyen şöyleki düşünüyor; ‘Bu adam Kırkpınar’da doping denetimi yaptı, çıkmadı.’ Lakin başka taraf da Kırkıpınar’dan evvel 1.5 sene doping denetiminden kaçtığını söylüyor. Benim elimde olsa, ‘Bu adam bu sene Kırkpınar’ı aldı’ der, bu biçimde gdolayırdüm. Federasyon lideri, ‘Ben kanunsuz bir şey yapma taraftarı değilim’ diyor. Federasyon liderine yükleniyorlar ancak yapacak fazla bir şey yok. Kanunlar muhakkak. Cengizhan da bu sene hoş güreş yaptı. Kırkpınar’da son 10-15 seniçin beri birinci kez isimleri gündemde olmayan pehlivanlar 1, 2 ve 3’e yerleşti. Benim de hayli hoşuma gitti. Bunun için pehlivanlara ödül verdim. Üzüldük tabi” diye konuştu.

“ELİMDE OLSA KEMERİ CENGİZHAN’A VERİRİM”

Türk güreşine ziyan gelmeden olayın çözülmesi gerektiğini belirten Selim, “Elimde imkan olsa bu sene Cengizhan Şimşek’in kemerini veririm. Zira Edirne Belediyesi’ne ‘Bu adam dopingli’ diye gelen bir yazı yok. Federasyona gelen bir yazı yok. Kırkpınar bitiyor, ortadan 5-6 ay geçiyor. Her tarafta kusur var. Neresine bakarsan bak hoş bir şey değil lakin inşallah güreşimize fazla ziyan vermeyiz. Kanunlarda nereye gidersen git, hakkını orta, ben de yanındayım ancak federasyona bir top atılmış, ‘Sen bunu okeyle’ diyor. Okeylemek zorundasın yoksa yargılanırsın. Ben olsam ne yaparım bilmiyorum. Yeni federasyonun yapacağı bir şey yok” halinde konuştu.

“BURADA HERKES DÜZGÜN NİYETLİ”

Yaşanan olayda her insanın uygun niyetli olduğunu söz eden Kırkpınar Ağası Selim, “Federasyon lideri olsam bu işi büyütmemek için yargılanmayı da göze alırım lakin federasyon lideri o denli birisi değil. Bu işi bilen birisi. Onun için fazla yapacak bir şey yok. Bilmeyenler şunu bilsin; burada herkes uygun niyetli. Ancak kimse demiyor ki, ‘Ben bu işi çözerim’. O denli bir güç yok. O denli bir güç olmadığı vakit eza daha da büyüyor. İkinci olan Mustafa Taş’a kemer verilecek diyorlar. Mustafa Taş, ‘Ben almam’ diyor. Çocuğun epey üzerine gitmişler. Bu saatten daha sonra epey da yapacak bir şey yok” tabirlerini kullandı. (DHA)

Okumaya devam et...