Kaner Altıntaş’ın bacakları kesildi, yılmadı 3 defa Türkiye şampiyonu oldu

semaver

New member
Kaner Altıntaş, 2002 yılında Trabzon’da bir inşaat için temel hafriyatı yaparken kaza geçirdi. İş makinesinin bulunduğu toprak tabanın kayması kararı iş makinesi devrildi ve eğimli yerde taklalar attı. Altıntaş, kabinden fırlamasının akabinde iş makinesinin dizlerinin üzerinden geçmesi niçiniyle hastaneye kaldırıldı. Ağır bakımda tedavi edilen Kaner Altıntaş’ın iki bacağı da diz üzerinden kesildi. 10 yıllık alışma sürecinin akabinde halter sporu ile hayata bağlanan Altıntaş, 3 defa Türkiye şampiyonu oldu. Yaşadığı bahtsız kaza niçiniyle kendisini hayata bağlayan halter sporundan uzaklaşmak üzere olan Kaner Altıntaş, Samsun’da kendi kanıyla yapılan hücre tedavisi (PRP) ve fizik tedavisi ile tekrar spora döndü ve katıldığı son şampiyonada 180 kiloluk halteri kaldırıp, Türkiye şampiyonu oldu.

Bacakları kesildikten daha sonra 3 defa Türkiye şampiyonu oldu

20 Mart 2022 tarihinde Kocaeli’de düzenlenen Türkiye ve Avrupa seçmelerinde Türkiye şampiyonu olan ve bu sporu hocasız konutunda tek başına idman yaparak devam ettirdiğini belirten Kaner Altıntaş, “2002 yılında trafik kazası geçirdim. Bu kaza daha sonrası bacaklarım kesildi. 10 yıl ruhsal olarak bu travmaya adapte olamadım. Arkadaş tavsiyesi ile spora yöneldim. O periyotta hekimimiz da daima oturduğum için şeker başlangıcı olduğunu ve sporla ilgilenip, kollarımın güçlenmesinin bedenime uygun geleceğini söylemiş oldu. 2014’te ampute halterde Türkiye 2’ncisi, 2015’te Türkiye şampiyonu, 2016’da Türkiye şampiyonu oldum ve ulusal kadroya seçildim. 4 yıllık ortanın akabinde 2020’de tekrar döndüm. Ortanın akabinde 2022 yılında da Türkiye şampiyonu oldum” dedi.

“Sakatlıktan dolayı sporu bırakacaktım, tedavi daha sonrası Türkiye şampiyonu oldum”

Samsun’da geçirdiği tedavi yardımıyla sporu bırakmadığını, bir de şampiyon olduğunu belirten Altıntaş, “Engelli halter branşında sporcuyum. 2016 yılında Macaristan’da düzenlenen şampiyonada ulusal ekip ismine yarışırken sakatlık geçirdim. sonrasındasında spora orta vermek zorunda kaldım. 2020 yılında tekrar haltere başladım. 2020-2021’de Kovid-19 sebebi ile şampiyonalar iptal oldu. 2021 Aralık ayında bir sakatlık geçirdim. Omzumdan daha evvel yaşadığım sakatlık yeniden nüksetti. Birfazlaca yerde tekraren tedavi oldum fakat iyileşemedim. çabucak sonrasında Dr. Cengizhan Doğan’ı tavsiye ettiler. Tabibimiz 1 aylık bir tedavi süreci başlattı. Bu süreçte omzum yeniden düzgün oldu ve yavaşça egzersizlere başladım. Tedavi başladıktan 2 ay üzere müddette mart ayında Kocaeli’de düzenlenen Türkiye şampiyonasında 180 kilo kaldırarak Türkiye şampiyonu oldum. Tedavi sürecim hala devam ediyor. Eylül ayında düzenlenecek Avrupa şampiyonasına hazırlanıyorum. Nükseden omuz sakatlığını daha evvel de yaşadığım için ne kadar berbat etkilediğini biliyorum. Hekimimize da geldiğimde ‘devam mı, bitireyim mi?’ diye sordum. Zira bu sakatlık ilerleyen yaşlarda daha berbat rahatsızlık veriyor. Hekimim, telaş etmemem gerektiğini söylemiş oldu. Bu işte sakatlıktan daha kıymetlisi umut verilmesi diye düşünüyorum” diye konuştu.

“Hastaya kendi kanından doğal hücre tedavisi uyguladık ve iyileşti”

Hastaya uygulanan tedaviden bahseden Medicana İnternational Samsun Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Cengizhan Doğan, “Kaner Altıntaş bize omuz ağrısı şikayeti ile geldi. Emar (MR) ve muayene kararında sağ omzunu üste kaldıran, geriye çeviren tendonlarda tendon intihabı ve kemik ödemi mevcuttu. Detaylı fizik tedavi ve rehabilitasyon planladık. Gerekli ön tedvinin akabinde omuz ve kasların güçlenmesi için tedaviye geçtik. Fizik tedavide uyguladığımız ajandanın haricinde yüksek yoğunluklu lazer aygıtı ve manyetik alan aygıtı ile tedavi uyguladık. Tedavi daha sonrası eklem ve kasları daha da güçlenmeye başladı. Bu tedavi daha sonrası tendonun büsbütün sağlıklı olması için hastanın kendi kanından PRP denilen doğal hücre tedavisini tek seans olarak uyguladık. Bu tedavinin akabinde hastamızın şikayetlerinin eskiye nazaran epey az ve yüzde 90’lık bir düzgünleşme olduğunu saptadık. Bunun üzerine yeniden spor ömrüne dönmesine karar verdik. Denetimlerde rastgele bir spor faydalanması yaşamayacağı kanısına varınca hastamızı uğurladık. Kaner Beyefendi halter üzere ağır bir spor ile uğraşıyor. yine bir sakatlık yaşamaması için daima olarak takip ediyoruz. Gerekirse bundan daha sonraki süreçte bir defa daha kendi kanından PRP uygulayabiliriz. Hastamız tedavi daha sonrası çok sağlıklı. Kendi sporunu yapıyor. O keyifli, bizler de mutluyuz” biçiminde konuştu.

Sakatlığını atlattığını belirten ulusal halterci Kaner Altıntaş, eylül ayında yapılacak Avrupa şampiyonasında Türkiye’ye altın madalya getirmek istediğini vurguladı.

Erdi Demür – SAMSUN (İHA)

Okumaya devam et...