Furkan Akar’a coşkulu karşılama

semaver

New member
Çin’in Pekin kentinde düzenlenen 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’nda kısa kulvar hız pateninde 6’ncı olan Furkan Akar, bu başarısına birini daha ekledi. 2023 Avrupa Kısa Kulvar Hız Pateni Şampiyonası’nda ulusal atlet Furkan Akar, 1000 metre finalini üçüncü bitirerek tertip tarihinde madalya kazanan birinci Türk sportmen olma başarısı gösterdi. Polonya’nın Gdansk kentinde düzenlenen Avrupa Kısa Kulvar Hız Pateni Şampiyonası’nda 1000 metre final yarışında Ulusal atlet Furkan Akar, 1.37.780’lik derecesiyle Avrupa 3’ncüsü oldu. Final yarışını Belçika’dan Stijn Desmet 1.27.652’lik derecesiyle birinci, Hollanda’dan Jens van’t Wout ise 1.27.785’lik derecesiyle ikinci sırada bitirdi.

Türkiye’ye bu alanda birinci madalyasını kazandıran Akar, Erzurum Havalimanı’nda büyük bir coşkuyla karşılandı. Ailesi ve sevenlerine sarılarak hisli anlar yaşayan Furkan Akar, ikinci defa kahraman olarak memleketine dönmenin memnunluğu ortasında olduğunu söylemiş oldu. Akar yaptığı açıklamada, “Olimpiyat ve dünya altıncılığından daha sonra Avrupa Şampiyonasına hazırlandık. Gitmedilk evvel yemin ettik, madalya maksadımız vardı. Bu hayalimizi gerçekleştirdik. Antrenörlerim, ailem, sportmen arkadaşlarım ve Türk halkı daima yanımda oldu. Onların takviyeleri ve motivasyonları ile bu hayalimizi gerçekleştirdik. Yeni bir tarihle memleketime geri döndüm. Şu an önümde Dünya Şampiyonası var. İki tane dünya kupası var. Burada da elimden gelini yapıp Türkiye’mi en yeterli biçimde temsil etmeyi düşünüyorum” diye konuştu.

Çocuklarını karşılama için havalimanına gelen anne Birgül Akar ve baba Yavuz Akar, büyük bir memnunluk yaşadıklarını lisana getirdiler. Furkan ile gurur duyduklarını belirten anne Akar, “Annesi olarak çocuğumla fazlaca gurur duyuyorum. Muvaffakiyetlerinin daim olmasını istiyorum. Müsabakayı izledim, hayli hoş bir his. O anlatılmaz yaşanır. Çok gurur verici idi. Onu fazlaca seviyor ve her vakit gurur duyuyorum” dedi.

Karşılama merasiminde ağlamamak için kendini güç tutan baba Yavuz Akar ise “Çok gururluyum. Oğluma hayli teşekkür ediyorum. Bizleri bir sefer daha gururlandırdı. Bundan daha sonra yolumuza devam edeceğiz. Olimpiyatlarda madalyaya kadar çalışacağız. Furkan da yemin etti bize. Olimpiyat altıncısı oldu fakat biz madalya bekliyoruz. İnşallah 2026 Olimpiyatları’nda da Türk Bayrağını orada dalgalandıracak. Ben epeyce ağladım. Sevincimden ağladım. İnşallah bu sevinç madalya ile oldu. Olimpiyatlarda da daha epey ağlayacağız. Lakin sevinçten ağlayacağız inşallah” tabirlerini kullandı. (DHA)

Okumaya devam et...