Federal mahkeme, Floyd’u öldüren eski polis Chauvin’in savunma muahedesini kabul etti

bencede

New member
ABD’nin Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis kentinde 25 Mayıs 2020’de siyah vatandaşı George Floyd’u gözaltına aldığı sırada boynuna baskı yaparak vefatına niye olan eski polis Derek Chauvin’in federal mahkemeye sunduğu savunma mutabakatı kabul edildi.


Floyd’un vefatıyla ilgili uygar haklarını ihlal etmek ve bir davayı engellemekle ilgili federal suçlamalar ile ilgili davaya bakan Federal Yargıc Paul Magnuson yaptığı açıklamada, Chauvin’in savunma mutabakatının kaidelerini kabul ettiğini ve Chauvin’in 20 ila 25 yıl mahpus cezasına çarptırılacağını aktardı.


Eyalet mahkemesi tarafınca çarptırıldığı 22.5 yıllık mahpus cezasını çeken Chauvin’in, federal mahkeme tarafınca verilecek mahpus cezası için ise çabucak hemen tarihi belirtilmedi.


Floyd’un öldürülmesine ait federal mahkemede görülen davada, Floyd’un uygar haklarını ihlal etmekten hatalı bulunan Chauvin, birinci sefer Aralık 2021’de çıktığı mahkemede Floyd’un vefatıyla ilgili yönetilen suçlamaları kabul etmişti. Savcılarla yaptığı mutabakat kararı savunmasını “hatalı” olarak değiştiren Chauvin, Floyd’un uygar haklarını ihlal ettiğini ve Floyd’un baygın biçimde bulunmasına karşın diziyle boynuna baskı yapmaya devam ettiğini itiraf etmişti.


Haziran 2020’de Floyd’un vefatından sorumlu tutulan eski polis memuru Chauvin, eyalet mahkemesi tarafınca 2021 Haziran ayında cinayetten hatalı bulunmuş ve 22,5 yıl mahpus cezasına çarptırılmıştı. Chauvin, federal mahkeme tarafınca çarptırılması beklenen 25 yıl mahpus cezasını eyalet mahkemesi tarafınca verilen 22,5 yıl mahpus cezası ile tıpkı anda yatacak.
 
Üst