Elektronik dosya: Yüzde 31 itiraz hakkını kullanmak istiyor

Adanali

Member
Bir ankete göre, elektronik sağlık kayıtlarının itiraz edebilecek herkes için planlanan standart uygulaması genellikle açık fikirlilik ile karşılanmaktadır. Bertelsmann Vakfı ve Münch Vakfı tarafından yaptırılan ankete göre, yaklaşık üçte ikisi (yüzde 65) bu tür hükümet planlarının iyi olduğunu düşünüyor. Yüzde 23’ü kararsız, yüzde 12’si ise karşı olduğunu söyledi. Bir değişiklik, elektronik sağlık kayıtlarının yavaş yayılmasını teşvik etmeyi amaçlamaktadır: şimdiye kadar, veri sahipleri bunları aktif olarak talep etmelidir – gelecekte otomatik olarak alınmalı, ancak aktif olarak itiraz edebilmelidirler.

Elektronik sağlık kaydı, 2021 yılında zorunlu sağlık sigortasına sahip 74 milyon kişiye gönüllü bir teklif olarak sunuldu, ancak şimdiye kadar çok az kullanıldı. Elektronik dosyalar, tıbbi raporlar, röntgenler ve ilaç listeleri gibi verileri depolamak ve böylece çoklu muayeneleri gereksiz kılmak için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, ağ oluşturma uygulamalarında gecikmeler yaşanıyor ve çeşitli konularda veri koruma anlaşmazlıkları artıyor. Bir atılım elde etmek için, trafik ışığı koalisyonu “devre dışı bırakma” ilkesine geçmek istiyor. Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach (SPD) bu yıl bir dijital yasa planlıyor.

Yüzde 31 katılmıyorum

Ancak ankete göre, yeni yaklaşımın kabul edilmesinde farklılıklar var: Batı’da görüşülenlerin %70’i onu iyi buluyor, %21’i kararsız olduğunu söylüyor ve %9’u bunu reddediyor. Doğu Almanya’da %46 katılıyorum, %29 kararsızım ve %26 katılmadım dedi. Genel olarak, yanıt verenlerin yüzde 31’i itiraz etme fırsatını kullanmak isterken, yüzde 48’inin bunu yapmaya niyeti yok. Edinilen bilgiye göre, Ağustos ve Eylül 2022’de Kantar Enstitüsü tarafından internet erişimi de olan 14 yaş ve üzeri 1.871 kişiyle bizzat görüşülmüştür.

(mak)

Haberin Sonu