Efsane güreşçi Hamit Kaplan’ın ömrü belgesel oldu

semaver

New member
43 yaşındayken hayata veda eden Hamit Kaplan’ın geride bıraktığı fotoğraflar ve kullandığı eşyaların yanı sıra arşivlerde yer alan karşılaşmalarının imgeleri de ekrana taşındı. Ayrıyeten güreş topluluğunun önde gelen isimlerinin yanı sıra Kaplan’ın yakınları da belgeselde kanılarını paylaştı.

Hamamözü Kaymakamlığı ve Hamamözü Belediyesinin ortak çalışmasıyla direktörlüğünü Hamamözü İlçe Özel Yönetim Müdürü Serdar Çolak’ın üstlendiği ‘Pehlivan’ isimli belgesel, Kaplan’ın 47. mevt yıl dönümü olan 5 Ocak 2023’te izleyiciyle buluştu. Amasya Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenen belgeselin tanıtım programına Amasya Vali Yardımcısı Mustafa Pala, Amasya Belediye Lideri Mehmet Sarı, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, güreş topluluğunun önde gelen isimleri Ahmet Ayık ile Mahmut Demir, öbür yetkililer ve vatandaşlar katıldı.

Ahmet Ayık: “Rekor hala Hamit Kaplan’dadır”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda konuşan dünya ve olimpiyat şampiyonu eski ulusal güreşçi Ahmet Ayık, bir arada şampiyonalara katıldıkları Hamit Kaplan’ın örnek bir sportmen olduğunu belirterek, “Hem aldığı madalya sayısı tıpkı vakitte Türkiye’ye getirmiş olduğu puanla ağır sıklet olarak rekor hala Hamit Kaplan’dadır” dedi. Belgesel sinemanın hazırlanmasıyla Hamit Kaplan’a olan vefa borçlarını ödemeye çalıştıklarını anlatan Hamamözü Belediye Lideri Fatih Bayrakdar ise, “Bu belgeselin bilhassa güreşçilerimize, gençlerimize, okullarda ve üniversitelerde izletilmesi gerekir. Hamamözü üzere bir yerden tahta bavulla yola çıkıp dünyanın sırtını yere vuran hemşerimizin hayatını öğrenmeliler” diye konuştu.

Başkan Sarı, Kaplan için şiir yazdı

Hamit Kaplan için kaleme aldığı ‘Pehlivan’ şiiri seslendiren Amasya Belediye Lideri Mehmet Sarı da, “Şampiyonalarda İstiklal Marşımızı söyletmek, bayrağımızı göndere çektirmek bir inanç ve Allah vergisidir. Şampiyonumuzu rahmetle anıyorum” biçiminde konuştu. Programın sonunda Hamamözü Kaymakamı Şeyma Şendur, Belediye Lideri Bayrakdar, Cihan Candemir ve belgeselin direktörü Serdar Çolak ile takımına hizmetleri anısına plaket verildi. (İHA)

Okumaya devam et...