Dario Ballantini kariyerinin 40. yılını kutluyor

celikci

New member

Dario Ballantini kariyerinin 40. yılını kutluyor: Antonio Ricci'nin dehası mı?  Karakterleri sokağa taşımak - fotoğraf 2

Tgcom24

Dario Ballantini bu yıl, adlandırılması zor kariyerinin ilk 40 yılını kutluyor. Pek çok yeteneği arasında post-ekspresyonist ressam, heykeltıraş, sinema, televizyon ve tiyatro oyuncusu, radyo sunucusu, şarkıcı ve benzersiz hızlı değişim sanatçısı yer alıyor. Tgcom24'e “Striscia la Notizia”daki ilk çıkışı ve kültür alanındaki mevcut ve gelecekteki projeleri hakkında konuştu.

Kırk yıllık kariyer, bunun 30'u “Striscia la Notizia”da. Başlangıç hakkında ne hatırlıyorsunuz?
Başından beri, grammelot kullanarak bile Dario Fo'yu taklit etmemin zorluğunu ve meydan okumasını hatırlıyorum. Herkesin anlamadığı zor bir şey. Yangından çıkardığımız ilk Ignazio La Russa'da da olduğu gibi. Garip bir adamdı, bir şeytana benziyordu. Garip bir başlangıçtı.

Durum değiştiğinde bir dönüm noktası oldu mu?
Yavaş yavaş bu durum çözüldü ve yıllar sonra Antonio Ricci ve yazarların dahiyane bir hamlesi olan sokak taklidi ile bir dönüm noktası geldi. Valentino diğerlerini temize çıkardı, sokağa çıktıklarında diğerleri de başarılı oldu: Vasco Rossi, Gino Paoli ve diğerleri. İlk kez bir tiyatro karakteri sokakta tamamen giyinik ve makyajlı bir şekilde deneyimlendi. Bunu şimdiye kadar kimse yapmamıştı ve benden sonra da çok fazla insanın yapmadığını söylemeliyim. Aktörlerin ve komedyenlerin bunu yapmaya eğilimi yok.

Yıllar boyunca özellikle bağlı kaldığınız bir karakter var mı?
Valentino'nun yanı sıra, Gino Paoli'nin, hatta oğlunun beni kendisine benzettiğini ve resimlerime tutkuyla bağlı olan Vasco'nun da olduğunu söyleyebilirim. Benim zevklerime en yakın olanlar onlar

Taklit etmenize diğerlerinden daha çok kızan biri var mı?
Alvaro Vitali ve benim, eşiyle birlikte Kral Vittorio Emanuele'yi yaptığımız zamanlar vardı. Bir çeşit uyarı vardı. Geri kalanı için acı çekmek zorunda kaldılar ya da çoğu durumda durumu atlattılar. Çünkü sonuçta TV de kötü şöhreti artırıyor ve siyasi figürler de artık fark edilmemek yerine televizyon taklitlerini çoğaltmayı tercih ediyorlar.

9 Mart'ta Busto Arsizio'daki Teatro Manzoni'de olacaksınız “Da Balla a Dalla” ile. Lucio'yla bağlantınız neydi?
Aramızda uzun zamandır dostluğa dönüşen bir sevgi ilişkisi vardı. Resimlerime o kadar hayran oldu ki, 2008 yılında Bienal'de 25 yıllık meslek hayatımın sergisine gelip benim için şarkı söyleme hediyesini verdi. Bu hikayenin anlatılması gerekiyordu. Onu taklit ediyorum ve onu çok iyi tanıyorum, ancak bu onun kariyerine bir övgüdür ve bunu yalnızca tiyatroya ayırırım.

Gösteri 2014'ten beri sahnede, zaman içinde nasıl değişti?
Daha da ilgi çekici hale getirmeye çalıştım. Bu yıl yeni bir grupla sahneye çıkacağım ama sadece bu değil. Ayrıca şarkılarında ve bazı eski videolarında video art çalışmaları yer alacak. Daha sonra özel bir figür oynayan kızım Ilaria'yı ekledim. Sanki gösteri sırasında Dalla'yı loş ışıkta ortaya çıkarmış gibi.

Ayrıca Ettore Petrolini ile ilgili bir gösteri de yapıyorsunuz.
Evet, 14-15 Mart'ta büyük Ettore Petrolini'ye saygı duruşu niteliğinde, üzerinde çok çalıştığım bir gösteriyle Castelfranco Veneto'da olacağım.

Ve “Enigmi Existentiali” serginiz Floransa'da devam ediyor, çalışmalarınızla nasıl bir mesaj vermek istiyorsunuz?
Eserlerim hep aynı şeyi anlatıyor. İnsanları içgüdüsel ve tamamen içgüdüsel bir şekilde araştırıyorum, hiçbir şey söylemek için tasarlanmamışlardır. Yaşamı arayan insandır.