Bakan Kasapoğlu’nun iştirakiyle Satranç Mani Tanımaz programının lansmanı gerçekleşti

semaver

New member
Tüm bireylerin sporda pürüzleri evresi için düzenlenen ‘Spor Pürüz Tanımaz’ projesi çerçevesinde yürütülen Satranç Mahzur Tanımaz programının lansmanı Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Ankara Site Yurdu içerisinde bulunan Yurt Uyum Merkezi’nde düzenlendi. Lansmana, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye Satranç Federasyonu Lideri Gülkız Tülay ve genç işitme engelli satranç atletleri katıldı.

Spor branşları içinde lisanlı sportmen sayısını 1 milyonun üzerine çıkaran birinci spor branşı satranç, 1 milyon 90 bin lisanslı atlete sahip. İşitme engelli satranç atletleri için düzenlenen İşitme Engelliler Satranç Eğitim Programı çerçevesinde yayımlanan Türk İşaret Lisanı Satranç Tabirleri Sözlüğü dünyada da bir birincisi temsil ediyor.

Satrancın bir spor branşı olmasının yanı sıra atletlere analitik düşünme kabiliyeti, özgüven ve sabır üzere yetenekleri kazandırdığını belirten Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, “Bugün günlerden satranç. Satranç da bizim önceliğimiz. Satranca daima farklı bir paha verdik ve vermeye devam edeceğiz. Ayrıyeten biz satrancı yalnızca bir spor olarak da görmüyoruz. Analitik düşünme yeteneği, özgüven, cüret, sabır kazandıran bir eğitim metodu olarak algılıyoruz. Gençlik Merkezleri’ndeki satranç öncelikli çalışmalar ve az evvel bahsetmiş olduğum yurtlarımızda bahsetmiş olduğum kapasitemiz 850 bin oldu. Buradaki gençlerin sporla iç içe olması bizim için değerli lakin bu yıl satrançla ilgili farkındalığı en kuvvetli farkındalığı burada yaşatacağız” cümlelerine yer verdi.

Kasapoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığınca satranca verilen değerin gereği olarak satranç materyal dağıtımı yapıldığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vilayet ziyaretlerinde gençlere bilhassa taktim ettiği ikramlardan en önde geleninin satranç materyali olduğunun altını çizdi.

İHA

Okumaya devam et...