Bakan Kasapoğlu: 850 binden çok gencimiz satranca en hoş biçimde erişecek

semaver

New member
Gençlik ve Spor Bakanı Dr.Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Satranç Mani Tanımaz projesi kapsamında dünyada birinci olan Türk İşaret Lisanı Satranç Tabirleri Sözlüğü ile Türkiye’nin memleketler arası manada değerli bir adım attığını söylemiş oldu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Cebeci Yurt Uyum Merkezi’nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Bakan Kasapoğlu’nun yanı sıra Türkiye Satranç Federasyonu Lideri Gülkız Tulay, engelli sportmenler ile davetliler katıldı.

Bakan Kasapoğlu, epey manalı bir merasimde buluştuklarını belirterek, “Uluslararası manada da kıymetli bir farkındalık oluşturacak bir projenin tanıtımındayız. Türkiye her alanda gelişen ve argümanını ortaya koyan bir ülke. Bu manalı toplantıyı bilhassa burada gerçekleştiriyoruz. Bu yurtlar Türkiye’nin gururu. Bu yıl yurtlarımızda satranç seferberliği de başlatacağız. 850 binden çok gencimiz satranca en hoş biçimde erişecek. Bu kapı satranç atletlerinin her vakit buyruğunda, hizmetinde” dedi.

henüz her branşta yükselen bir muvaffakiyet grafiğine sahip olduklarını vurgulayan Bakan Kasapoğlu, “hanımıyla, erkeğiyle, engellisiyle spora erişilebilirlik bizim için epey değerli. Spor turizmi ülkesi olma tarafında ilerliyoruz. Geçtiğimiz yıl 170’den çok memleketler arası spor tertibine mesken sahipliği yaptık. Bu yıl en itibarlı tertipleri düzenledik, düzenleyeceğiz. Konya’da 5. İslami Dayanışma Oyunları gerçekleşti. Bu hafta perşembe günü Bursa İznik’te 4. Dünya Göçebe Oyunları’na mesken sahipliği yapacağız. Bunlar bir anda olan işler değil, bu bir vizyonun kararı. Bunun için bu süreçte olduğu üzere bundan daha sonra da en kuvvetli biçimde her branşa kıymet vereceğiz” sözlerini kullandı.

Bakan Kasapoğlu, satranç sporunun kıymetine de dikkati çekerek kelamlarını şöyleki sürdürdü: “Satranca daima farklı bir paha verdik. Bugünkü projenin yeni bir evre olduğunu belirtmek istiyorum. Spor mahzur tanımaz diyoruz. Bu proje kapsamında bir hayli çalışma gerçekleştirdik. Türk İşaret Lisanı Satranç Tabirleri Sözlüğü, çabayla, itinayla, büyük bir emekle hazırlandı. Çok değerli ve özel bir çalışma. Ülkemizde bunun gerçekleşmesinin dünya nezdinde de bambaşka bir değeri var. İşitme engelli satranç eğitim programı da bu projenin kapsamında olan bir çalışma. Ben bu uğraşı, anlayışı epey bedelli buluyorum. En başta federasyonumuza ve pahalı liderine, yöneticilerine, takımına, bu projede emeği olan herkese, bakanlıktaki çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bakanlık olarak satranca verdiğimiz ehemmiyetle satranç materyal dağıtımımız var. Hiç aksamadan, durmadan süren bir proje. Sayın Cumhurbaşkanımız da vilayet ziyaretlerinde gençlere takdim ettiği ikramlarda en önde geleni satrançtır. Her okula her meskene satrancı ulaştırmayı bakılırsav bildik. Satrancı teşvik etmek için Ulusal Eğitim Bakanlığımızla da projelerimiz var. Buna yeni projeler ek edeceğiz.”

Bu projenin mahzurları kaldırma noktasında yeni bir kademe olduğunun altını çizen Bakan Kasapoğlu, “Bu proje, hayatın mahzur tanımadığın en büyük ispatıdır. Bu alandaki uğraşlara sürat verecek bir adım atıldı, güzel olmasını diliyorum Erişimin kolaylığını sağlamak ve fırsat eşitliğini sağlamayı bir misyon olarak görüyoruz. İnşallah bir arada mahzurları ortadan kaldırmaya devam edeceğiz. Projemizin ülkemiz, gençlerimiz, atletlerimiz için iyi olmasını diliyorum” diye konuştu.

Türkiye Satranç Federasyonu Lideri Gülkız Tulay, dünya satranç tarihinde bir unsur imza atmalarının gururunu ve memnunluğunu yaşadıklarını lisana getirdi. Tulay, federasyon olarak bilhassa son 10 yılda büyük bir ilerleme katettiklerini vurgularken. ”Ülkemizin milletlerarası manada gurur duyacağı bir eser olan bu eser, tüm işitme engelli vatandaşlarımıza iyi olsun” dedi.

Tanıtım toplantısının sonunda Gülkız Tulay, Bakan Kasapoğlu’na Türk İşaret Lisanı Satranç Tabirleri Sözlüğü’nü takdim etti. Bakan Kasapoğlu kitabı inceledikten daha sonra işitme engelli atletlerle fotoğraf çektirdi.

DHA

Okumaya devam et...