“Adalet Posta Kutum”: Vatandaşlar adalet sistemiyle kolay ve güvenli iletişim kurmalı

Adanali

Member
İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı, vatandaşların yargıyla çevrimiçi olarak yasal açıdan güvenli ve şifreli bir şekilde iletişim kurabileceği yeni ücretsiz hizmet olan “Adalet Posta Kutum”u (MJP) hizmete sundu. MJP ile örneğin dijital davaların mahkemede yasal olarak açılması veya kira sözleşmeleri ve ceza bildirimleri gibi belgelerin avukatlara güvenli bir şekilde iletilmesi mümkün olmalıdır. MJP’yi kullanabilmek için daha önce “BundID” olarak bilinen bir şehir yönetimi hesabı oluşturmuş olmanız gerekir.

Duyuru

İnternet sitesinde yer alan bilgilere göre MJP şu anda pilot aşamasında ancak tüm temel fonksiyonları halihazırda mevcut. Test aşamasında hizmet daha da geliştirilecek ve diğer özelliklerle entegre edilecektir. Federal Adalet Bakanı Marco, şimdiye kadar dijital yasal işlemlere katılımın önündeki engellerin çok yüksek olduğunu, şimdi bunu vatandaşların kolaylaştırmak istediklerini söyledi.

Yüksek düzeyde güvene sahip bir BundID gereklidir

MJP için gereken BundID Eylül 2019’da sunuldu ve uzun vadede Almanya’daki dijital yönetim hizmetleri için merkezi kimlik çözümü olacak. Çoğu federal eyalet artık bu kararı kabul ediyor ancak Bavyera ile federal hükümet arasında anlaşmazlıklar var. Federal İçişleri Bakanlığı’na göre, Parental Assegno Digitale ve BAföG Digital dahil olmak üzere şu anda tüm federal düzeylerde 100’den fazla çevrimiçi hizmet bağlı.

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Almanya’da 3,4 milyondan fazla kişinin halihazırda bir BundID oluşturduğunu açıkladı. Mart ayından bu yana öğrencilerin 200 enerji fiyatı sabit ücretinin ödenmesi için yalnızca BundID ile çevrimiçi başvuru yapabilmeleri muhtemelen önemli bir büyümeye neden olmuştur. Süreç çok inişli çıkışlı başladı, büyük teknik sorunlarla başladı ve insanlar BundID’yi oluşturmaya “zorlandığı” için erkenden eleştirilere maruz kaldı.

Bir BundID oluşturmak için bir kullanıcı adına ve şifreye, daha yüksek düzeyde koruma için elektronik kimlik kanıtına (eID) sahip bir kimlik kartına, bir kimlik uygulamasına veya benzer bir çevrimiçi kimlik işlevine ihtiyacınız vardır. Alternatif olarak Elster sertifikasını kullanabilirsiniz. Kendinizi yalnızca bir kullanıcı adı ve parolayla sınırlandırırsanız, bazıları daha yüksek düzeyde güvenlik gerektirdiğinden tüm yönetim hizmetleri kullanılamayacaktır. Sıkça Sorulan Sorular’a göre MJP durumunda, kimlik kartı ve kimlik kartı uygulamasıyla BundID’nin oluşturulmasını gerektiren “yüksek” güven düzeyi gereklidir.

(yardım)

Haberin Sonu