ABD, teknoloji liderleriyle yapay zeka güvenlik komitesi kurdu

KodKralicesi

Global Mod
Global Mod
Savunma ve havacılık holdingi başkanı Kathy Warde, Northrop Grumman ve Delta Air Lines'tan Ed Batian gibi federal düzeyde kritik altyapının parçası olan diğer şirketlerin yöneticileri de katılıyor.

Yapay zeka farklı sektörlerde daha fazla verimliliği temsil edebilse de ABD güvenlik yetkilileri, bu girişimin petrol boru hatları, iletişim ağları, havacılık veya hastaneler gibi altyapılara yönelik olası saldırıları ele almayı amaçladığını söyledi.

İç Güvenlik Bakanı ve Yönetim Kurulu Başkanı Alejandro Mayorkas, Wall Street Journal'a şunları söyledi: “Kritik altyapı söz konusu olduğunda yapay zekayı güvenli ve sorumlu bir şekilde uygulamamak yıkıcı olabilir.”

Bu uzman grubu aracılığıyla olumlu etki yaratmayı düşündükleri diğer sektörler ise su tesisatları, ulaşım sistemleri, bankalar ve insanların tekrar tekrar yaptığı işlerin otomasyonu.

Girişim, geçen sonbaharda Başkan Joe Biden tarafından, herhangi bir şirketin “kamu için ciddi bir risk” teşkil eden bir sistem geliştirdiğinde hükümete bildirimde bulunmasını zorunlu kılmak amacıyla yapay zeka sistemleri üzerinde daha fazla gözetim uygulamak için bir idari emir çıkardığında önerilmişti. Ülkenin ulusal güvenliği, ekonomisi, sağlığı veya kamu güvenliği.”

Journal'ın danıştığı analistlere göre ABD hükümeti, iki taraf arasında bu şirketlerin inovasyonunu engelleme olasılığı konusundaki çatışmalar nedeniyle yıllardır teknoloji endüstrisini düzenlemede başarısız oldu; Ancak yapay zeka, endişeyi ve teknolojiyi düzenleme ihtiyacını birleştirmek için geldi.

Yönetim Kurulunda yer alan diğer yöneticiler arasında AMD direktörü Lisa Su; Yapay zeka girişimi Anthropic'in yöneticisi Dario Amodei; IBM'in başkanı Arvind Krishna; Cisco'dan Chuck Robbins; ve AWS direktörü Adam Selipsky.