ABD Dışişleri: Rus gübre ve tahılına yaptırım uygulanmayacak

Kedicik

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın Tahıl Koridoru Muahedesi’nin uzaması için Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın Rusya Devlet Lideri Putin’e teklifte bulunduğunu ve ABD’li yetkililere garanti daveti yaptığını söylemesinin akabinde Washington’dan açıklama geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nda basın toplantısı düzenleyen Donfried, “ABD yaptırımlarının Rus tahıl yahut gübre tedariki için geçerli olmadığını epey net bir biçimde belirttik. Bunu iletmeye devam edeceğiz, bizim Rusya’nın tahıl yahut gübre ihracatı yapması konusunda hiç bir tasamız yok. Tahıl mutabakatının uzatılmasıyla ilgili planın bu mevzuyu ayrıntılı olarak ilgilendirdiğini anlıyorum” dedi.

Ukayna çatışmasının müzakere masasında son bulacağından emin olduğunu lakin ABD’nin Rusya’dan bu istikamette önemli bir eğilim sergilemesini beklediğini anlatan Donfried, “Fakat bu kademede, Rusya’nın (Ukrayna’yla) güzel niyetli müzakereler yapmaya hazır olduğunu gösteren hiç bir emare görmüyoruz” tezinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Lideri Putin’e tahıl muahedesinin 3, 6 ay ya da bir yıl uzaması tarafında teklifte bulunduğunu anlatan İbrahim Kalın, “Ruslar bir kuşatma altında olduklarını düşünüyor. Olağanda Rus tahılına yaptırım yok. Lakin şirketler ikincil yaptırımlardan korktukları için bu işe girmek istemiyorlar. Bilhassa Amerikalı muhataplarımıza, Sullivan’a da söylemiş oldum. Tahıl sevkiyatının sağlıklı yürümesi için Rusya’ya garanti vermeniz lazım. Onlar da bu garantiyi veriyoruz dediler. Bunu iletin dedim. Şu anda BM ile görüşmeleri devam ediyor. Biz de temas halindeyiz” ifadelerini kullanmıştı.

Daha evvel Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Batılı meslektaşlarımız, BM Genel Sekreterliği üzerinden bize vaat edilen konuları yerine getirmiyor, yani tahıl ve gübrelerin global pazarlara problemsizce erişimini engelleyen lojistik yaptırımlarının kaldırılmasına dair karar almıyor” demişti.