16 yaşındaki kız kaçırıldı: TikTok’ta gördüğü yardım işaretini yaparak kurtuldu

Kedicik

Global Mod
Global Mod
Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kentucky eyaletinde 16 yaşındaki bir kız çocuğu kaçırılmak istendi. Lakin kız çocuğu, kaçırıldığı sırada daha evvel TikTok’tan gördüğü bir hareketi yaptı ve bu sayede kurtarıldı. Uzmanlar, baş parmağın ‘Tehlikedeyim’ manasında avuç içine geçirilmesi yoluyla yapılan hareketlerin çocuklara öğretilmesini istiyor.

Polis, 5 Kasım’da yaptığı açıklamada, bir motosiklet şoförünün ihbarda bulunarak araçtaki bir bayan yolcunun toplumsal medya platformu ‘TikTok’ta konut içi şiddeti temsil eden bir el hareketi yaptığını belirtti. Motosiklet şoförü, aracın bir erkek tarafınca kullanıldığını ve genç kızın telaşlı göründüğünü, aracın camından ‘Yardıma gereksinimim var’ hareketini yaptığını vurguladı. Yetkililer, motosiklet şoförünün aracı takip ederek polise daima kuşkulu aracın şimdiki pozisyonunu bildirdiğini deklare etti.

DOMESTIC VIOLENCE SIGNAL

Isolation can increase the risk of violence at home. Use this discrete gesture during a video call to show you need help:

1. Hold hand up with palm facing other person.
2. Tuck thumb into palm.
3. Fold fingers down over thumb. pic.twitter.com/gsIgSbXOmc

— Halton Police (@HaltonPolice) August 24, 2021

Trafiği durdurarak adamı yakaladılar

Polis, motosiklet şoförüyle daima konuştuklarını ve en uygun bölgede trafiği durdurarak şüpheliyi gözaltına aldığını duyurdu. Genç kız için 2 Kasım günü Kuzey Karolina, Asheville’de ailesi tarafınca kayıp ihbarı yapıldığı bilgisi paylaşıldı.

İşaretin manası nedir?

Kanada Bayanlar Vakfı tarafınca tanıtılan acil durum el işareti, tüm dünyada bayanların gizlice yardım istemesi yahut zahmette olduğunu göstermesi için kullanılan bir el işaretidir. Pandemi sırasında sıkıntı durumda olan şahısların dışarıya çıkarak yardım istemesi zorlaştığı için tüm dünyada tanıtılmıştır. Hareket; bir el üst, avuç içi dışarı, başparmak avuç içine bastırılmış biçimde ve daha sonra öbür parmakları başparmağın üstüne kapatacak biçimde el kapatılır, dikkat çekmek için bu hareketin yapılmasına devam edilir. Bu hareket tüm dünyada “Yardıma gereksinimim var” manasına gelir.